Wiadomości

Bezpieczny senior - policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania

Data publikacji 09.03.2020

Policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania do osób pukających do naszych drzwi i podających się za pracowników administracji czy innej instytucji. Słupscy funkcjonariusze pracują nad sprawami oszustów działających metodami „na pracownika administracji i na pracownika wodociągów”, do których doszło w miniony piątek w godzinach popołudniowych. Swoje oszczędności straciły kobiety w wieku 80 i 82 lat.

Funkcjonariusze policji kazdego dnia prowadzą działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa osób starszych. Przypominają, że sprawcy wciąż modyfikują metody oszustw i wykorzystują zaufanie osób starszych do instytucji.  W miniony piątek w godzinach popołudniowych w Słupsku doszło do dwóch oszustw, gdzie sprawcy podali się za pracowników administracji i pracowników wodociągów i z mieszkań dwóch kobiet ukradli pieniądze.


W pierwszym zdarzeniu do drzwi seniorki zapukali dwaj mężczyźni, którzy podali się za pracowników administracji i wskazując na występujący problem z kanalizacją, prosili kobietę o trzymanie przewodu od prysznica w łazience. Prawdopodobnie w tym czasie z mieszkania zabrali kilka tys. zł.


Drugie zdarzenie wyglądało bardzo podobnie. Do mieszkania zapukali również dwaj mężczyźni, podając się za pracowników wodociągów, którzy prosili, by kobieta odkręciła wodę w łazience w celu zlokalizowania rzekomego wycieku wody. Wystarczyło ok. 20 minut, by kobieta straciła swoje oszczędności.


W godzinach wieczornych o tych zdarzeniach zostali powiadomieni słupscy policjanci, którzy przyjęli zawiadomienia od osób pokrzywdzonych, zabezpieczyli miejsca zdarzeń, zrobili zdjęcia i oględziny, zebrali ślady i sporządzili dokumentację służbową. Dalsza praca funkcjonariuszy ma na celu ustalenie i ukaranie sprawców tych przestępstw.


Przypominamy, iż w przypadku kiedy do drzwi naszego mieszkania zapuka osoba podająca się za pracownika administracji lub innej instytucji należy:
Najlepiej samemu sprawdzić, czy faktycznie zaistniał problem, o którym informuje nas pracownik (np. samemu sprawdzić, czy w łazience doszło do przecieku). Nigdy nie zostawiać nieznajomego „pracownika” samego, należy towarzyszyć mu cały czas podczas jego wizyty w naszym mieszkaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy mamy do czynienia z prawdziwym pracownikiem instytucji nie działać w pośpiechu i nie wpuszczać takiej osoby do mieszkania. Należy wówczas zadzwonić do administracji czy instytucji, z jakiej przychodzi rzekomy pracownik i zapytać, czy są wykonywane jakieś prace. O każdym przypadku oszustwa lub usiłowania przestępstwa, należy pilnie poinformować POLICJĘ, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony