Wiadomości

Seniorze, nie daj się oszukać! Słupscy policjanci prowadzą działania profilaktyczne

Data publikacji 10.07.2020

Funkcjonariusz słupskiej komendy spotkał się z seniorami, z którymi rozmawiał na temat przestępstw, jakich dopuszczają się oszuści w kontaktach z osobami starszymi. Spotkanie miało na celu po raz kolejny ostrzec mieszkańców przed przestępcami i uświadomić jak nie paść ofiarą oszustwa i nie pozwolić na utratę swoich oszczędności. Policjant omówił metody, jakimi posługują się oszuści i wskazał jak należy postępować w przypadku próby oszustwa.

Słupscy policjanci stale podejmują różnego rodzaju działania mające na celu uchronić osoby starsze przed oszustami, którzy wciąż modyfikują swoje metody. Mundurowi uświadamiają seniorów jak nie dać się oszukać i nie stracić swoich oszczędności. Kolejne spotkanie odbyło się wczoraj w Domu Sąsiedzkim w Słupsku. Z seniorami rozmawiał st.sierż. Jakub Bagiński, który zwrócił uwagę na metody jakimi posługują się oszuści i podał wskazówki jak należy postępować w przypadku rozmowy z osobami podającymi się za wnuczka, policjanta, urzędnika czy pracownika jakiejkolwiek instytucji.

Pomimo, że tego typu spotkania zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i pomimo głośnych apeli medialnych o tematyce oszustw osób starszych, problem wciąż występuje. Policjanci odnotowują zgłoszenia o oszustwach i o próbach wyłudzenia pieniędzy. Dlatego słupscy policjanci regularnie spotykają się z seniorami, ale też z członkami ich rodzin. Wszystko po to, by przypominać o zagrożeniach i informować o tym, jak zapobiec nieszczęściu.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na rolę młodszych członków rodziny. Teraz to my powinniśmy zatroszczyć się o naszych dziadków i rodziców. Nie bądźmy obojętni i interesujmy się losem naszych bliskich, ostrzegajmy ich, że mogą otrzymać telefon od osoby podszywającej się pod wnuczka, policjanta, urzędnika czy pracownika jakiejś instytucji. Uczulmy ich jak mają reagować w takich sytuacjach, czego bezwzględnie nie powinni robić, na co powinni zwrócić uwagę. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.


Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą wiązać się z utratą pieniędzy, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:


Jak nie dać się oszukać?
• dzwoni telefon.
• ktoś mówi, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym…coś się wydarzyło: wypadek, choroba
• rozmówca się rozłącza, a za chwilę telefon dzwoni ponownie.
• ktoś mówi, że trwa akcja policyjna, która pozwoli zatrzymać oszustów…
• pada prośba o zachowanie wszystkiego w tajemnicy.
• pilnie potrzebne są pieniądze lub wartościowe rzeczy, jeśli nie masz pieniędzy, pada prośba o zaciągnięcie kredytu.
• rozmówca prosi Cię o przekazanie pieniędzy wskazanej osobie lub wykonanie przelewu
Pomogłaś/eś, przekazałaś/eś pieniądze, czekasz…
Uspokoiłaś/eś się, dopiero teraz dzwonisz do wnuczka, na policję … już wiesz, że dałaś/eś się oszukać… Straciłaś/eś wszystkie swoje oszczędności!
Nie musiało się tak stać. Bądź ostrożna/y, pamiętaj:
•, jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź, czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę.
• Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy.
• nie działaj pochopnie i pod presją czasu
• po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
• jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Powrót na górę strony