Wiadomości

Seniorze, bądź bezpieczny w sieci i nie daj się oszukać

Data publikacji 08.10.2020

Słupscy policjanci przeprowadzili kolejne spotkanie z seniorami, których uwrażliwiali na problematykę oszustw. Funkcjonariusze omówili różne metody i sposoby działania sprawców. Tym razem uwaga policjantów w dużym wymiarze skupiła się na rozmowie o oszustwach matrymonialnych. Mundurowi apelowali o ostrożność w kontaktach internetowych emerytów z osobami piszącymi o miłości i przyjaźni, a jednocześnie informującymi o problemach finansowych i proszącymi o przekazanie pieniędzy.

Kolejne spotkanie poświęcone tematyce oszustw osób starszych przeprowadzili dzisiaj policjanci z wydziału prewencji słupskiej komendy. Jak zawsze podczas wystąpień przed seniorami omówione zostały metody działania oszustów takie jak: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika instytucji”, itp. Nie mniej ważne było omówienie bezpieczeństwa emerytów w Internecie. Okazuje się, że tym razem oszuści próbują grać na uczuciach i na emocjach osób starszych. Najpierw przez kilka dni, a czasem tygodni utrzymują stały kontakt internetowy, podczas którego sukcesywnie informują o problemach finansowych. Zapewniając o chęci bliższego poznania, wskazują na potrzebę wysłania pieniędzy na bilet, na spłatę swoich zobowiązań czy podają inną ważną do realizacji potrzebę wymagającą nakładu finansowego.


Jak wynika z ustaleń policjantów z Wydziału Przestępczości Gospodarczej i Korupcyjnej Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, do kilku tego rodzaju prób oszustw doszło w ostatnim czasie na terenie Słupska i powiatu. Na szczęście osoby, które były blisko utraty swoich oszczędności, nie sfinalizowały transakcji. Pamiętajmy o rozsądnym i bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Przy nawiązaniu kontaktu z jakąś osobą, analizujmy, to co do nas pisze. Z chwilą, kiedy otrzymujemy prośbę o przelew jakiejkolwiek kwoty pieniędzy, już powinna zapalić się zielona lampka. Bądźmy czujni i ostrożni w swoich wypowiedziach. Nie informujmy o swoim majątku, a w przypadku podejrzanych sytuacji, informujmy o nich policjantów, dzwoniąc na numer alarmowy 112.


Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Dla ich bezpieczeństwa kontrolujmy to, co robią w Internecie. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś prosi o pieniądze. Nie pozwólmy, by chęć poznania drugiej osoby doprowadziła do utraty oszczędności. Niech Internet kojarzy się z czymś miłym i pożytecznym.

Powrót na górę strony