Start | Mapa | Twój dzielenicowy | Kontakt
Dzisiaj jest Piątek 19 października 2018 roku

    
Porady policyjne


UWAGA KIESZONKOWCY

Bezpiecznie w komunikacji miejskiej

Zatłoczone miejsca to wspaniałe warunki do działania dla kieszonkowców. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę i przyglądają jej się przez pewien czas. Obserwują, gdzie chowa pieniądze, a następnie podchodzą blisko i przypadkowo dotykają, sprawdzając czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni. Ich zadanie jest ułatwione, gdy osoba ma na sobie grubą kurtkę, czy płaszcz. Wówczas bardzo trudno jest wyczuć, moment opróżniania kieszeni. Nie dajmy się okraść złodziejowi.

Kilka porad, by ustrzec się przed kieszonkowcem:

 • powinniśmy mieć cały czas w zasięgu wzroku bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu, tramwaju, czy pociągu,
 • należy dobrze zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze,
 • pieniądze trzymajmy przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty,
 • nie należy demonstrować zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby,
 • powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na osoby znajdujące się obok nas,
 • w tramwajach, autobusach lub pociągach powinniśmy wybierać zawsze miejsce w pobliżu znanych osób lub kierującego - unikajmy pustych przedziałów w pociągu,
 • nie nawiązujmy przygodnych znajomości,
 • nie zasypiajmy podróżując publicznymi środkami komunikacji,
 • podczas zakupów - nie należy odstawiać od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment, by nas okraść,
 • klucze do mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować.

Warto wiedzieć, że kieszonkowcy bardzo często, zanim sięgną do cudzej kieszeni przeprowadzają własne rozpoznanie ( w sklepie, przed kasą, w banku ), aby zorientować się, kto przy sobie posiada większą kwotę pieniędzy i w której kieszeni lub torbie ją przechowuje. Idą potem za swą ofiarą, by w dogodnym momencie ją okraść. Za upatrzoną ofiarą potrafią chodzić nawet kilka godzin. Ze statystyk policyjnych wynika, że najwięcej kradzieży kieszonkowych dokonywanych jest w godzinach szczytu komunikacyjnego w autobusach i pociągach, gdzie sprawcy skrzętnie wykorzystują tłok, zamieszanie i brak czujności przy wsiadaniu i wysiadaniu oraz podczas podróży.

Jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego

Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie bardzo zuchwałe kradzieże telefonów komórkowych. Łupem padają zarówno aparaty fabrycznie nowe, jak i te które mają już swoje lata.

Sprawcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu. Nie oznacza to jednak, że nie można im utrudnić takiego działania, dlatego też poniżej podajemy kilka porad, jak najlepiej uchronić się przed tego rodzaju zdarzeniami:

 • Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy czy w autobusie, tramwaju, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.
 • Staraj się nosić telefon w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.
 • Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamietaj chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
 • Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehablitacyjne, specjalistyczne badania lekarsie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.
 • Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni. Jeśli masz takie zwyczaje rozważ zastosowanie opcji odblokowywania klawiatury kodem.
 • Zastanów się czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły!
 • Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI.
 • Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie.
 • Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konto.

Pamiętaj! Kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo. Dlatego też, staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność posiadania telefonu przez sprzedającego - nich dostarczy oryginalne pudełko i akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu. Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu, który jest Ci sprzedawany - porównaj go z numerem wyświetlonym przez aparat po wprowadzeniu kodu *#06#, taki sam powinien być na naklejce od środka. Poproś też o wystawienie Ci rachunku potwierdzającego sprzedaż.

Bądź szczególnie ostrożny przy zakupach na targowisku czy przez internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które mają uszkodzoną lub zdartą naklejkę z numerem IMEI.

Posiadając telefon pochodzący z kradzieży musisz się liczyć też z tym, że zostanie Ci on przez Policję zabrany!

Materiał przygotowano w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach
Komenda Miejska Policji w Słupsku
al. 3-go Maja 1
76-200 Słupsk
tel. 59 848 01 00
© 2006-2018
Komenda Miejska Policji w Słupsku
Wszelkie prawa zastrzeżone