Start | Mapa | Twój dzielenicowy | Kontakt
Dzisiaj jest Piątek 19 października 2018 roku

    
Porady policyjne


UWAŻAJ NA OSZUSTÓW

Nie daj się oszukać

Nie bądź naiwny i zachłanny. Z reguły wszystkie propozycje super interesu są pozorne : tania złota biżuteria ( nawet cechowana ) może okazać się zupełnie bezwartościowym tombakiem. Jeśli chcesz od kogoś coś kupić, poproś go o jakiś dowód tożsamości. Gdy zdecydujesz się na transakcję, nie daj się zwieść pozorom strachu i związanego z nim pośpiechu ze strony osoby coś Ci sprzedającej. Przy szybkich transakcjach możesz stać się ofiarą tzw. przewałki, czyli otrzymać plik pieniędzy z dużymi nominałami na zewnątrz, a małymi w środku.

PAMIĘTAJ !:
- unikaj wymiany walut poza bankami i kantorami,
- nie kupuj od przypadkowo napotkanych osób monet oferowanych jako złote,
- pilnuj dzieci i uczul je by nie przyjmowały żadnych przedmiotów od nieznajomych. Niech nie słuchają obietnic : "chodź ze mną, a dostaniesz to, pokaże ci to i owo",
- przestrzeż dzieci aby zawsze mówiły gdzie i z kim idą, o której godzinie wrócą do domu,
- poinformuj dzieci, że w każdym przypadku powinny powiedzieć rodzicom o zaczepiających je osobach, wypytujących "co w domu ? o której wrócą rodzice ? gdzie stoi wasz samochód ?"
- nie wpuszczaj do domu komiwojażerów, przedstawicieli firm usługowych itd. Jeśli już chcesz kogoś wpuścić to wcześniej go wylegitymuj.
- nie dawaj zaliczek na poczet wykonywania jakichś usług, zanim nie sprawdzisz czy rzeczywiście osoby przedstawiające się za przedstawicieli firm reprezentują istniejące firmy. Gdy nie masz telefonu, powiedz, że musisz się zastanowić, poproś o kolejną wizytę. Jeżeli ów mężczyzna czy owa kobieta jest rzeczywiście osobą, za którą się podaje - przyjdzie, a Ty zdążysz sprawdzić jego (jej ) wiarygodność,
- nie kupuj na bazarach dziwnie tanich dobrej jakości przedmiotów, ponieważ mogą się później okazać skradzione. Stracisz je nie odzyskując gotówki - takie jest prawo.

ZANIM OTWORZYSZ DRZWI :
- spójrz przez wizjer w drzwiach lub przez okno - kto to ?,
- jeśli nie znasz odwiedzającego - spytaj o cel jego wizyty, zapnij łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujesz się na otworzenie drzwi ) oraz poproś o pokazanie dowodu tożsamości. Dokumenty sprawdzaj uważnie. Osoba o uczciwych zamiarach nie obrazi się.
- jeżeli gość staje się natarczywy, zadzwoń na policję lub zaalarmuj otoczenie. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, który ewentualnie przyjechał itp.

PAMIĘTAJ O TYCH ŚRODKACH OSTROŻNOŚCI, BOWIEM NIE KAŻDY KTO PUKA DO TWOICH DRZWI MA UCZCIWE ZAMIARY. OSZUŚCI PRZYCHODZĄ POD RÓŻNYMI POSTACIAMI:

URZĘDNIK ...

Zazwyczaj godny zaufania, elegancko ubrany. Może twierdzić, że jest z zakładu energetycznego, gazowni itp. Jeżeli go nie znasz - zażądaj legitymacji służbowej. Jeśli rzeczywiście reprezentuje jakiś urząd, nie zrazi go Twoja ostrożność i nieufność. W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji jego wiarygodność.

KUPIEC ...

Może przedstawić się jako obnośny sprzedawca. Oferuje sprzedaż różnych towarów lub proponuje kupno np. staroci, które mogą się znajdować w Twoim domu. Wszystko to może mieć na celu dostanie się do mieszkania, oszacowanie wartości znajdującego się w nim mienia oraz poznanie stanu zabezpieczenia. Jeżeli już masz zawierać transakcję w domu, umawiaj się na taki termin, w którym nie będziesz w domu sam.

ROBOTNIK ...

Może powiedzieć, że chce coś naprawić lub sprawdzić. Jego podstawowym celem jest poszukiwanie cennych przedmiotów i ich kradzież. Jeżeli odwiedzający oferuje Ci wykonanie usługi, zawsze pozostaw sobie czas na zastanowienie, aby sprawdzić wiarygodność firmy, której jest przedstawicielem. zatelefonuj do jej właściciela. Zasięgnij informacji na temat jakości i cen świadczonych usług. Składana oferta nie musi być wcale najkorzystniejsza. Gdy zlecasz wykonanie usługi, staraj się zawsze spisać umowę wstępną na wykonanie określonych czynności - określając wysokość wpłaconego zadatku, górną granicę ceny za usługę oraz nieprzekraczalny termin jej wykonania.

Trzy karty czyli bazarowi hazardziści

Oszustwa, dokonywane przy grze w karty, określa się potocznie szulerstwem. Polegają one na stosowaniu różnych zabiegów, z których najczęstsze to : manipulowanie kartami w celu umieszczenia jednej z nich w wybranym miejscu, oznaczeni kart przez obcinanie brzegów, załamywanie, nakłuwanie, umieszczanie drobnych znaków koloru rysunku karty pozorne tasowanie kart, a nieraz i usuwanie na pewien czas jednej lub kilku kart z talii. Na bazarach i targowiskach natrafić można często na mężczyzn namawiających przechodniów i gapiów do gry w trzy karty, trzy kubki bądź w trzy lusterka. Naganiacze stosują swoistego rodzaju reklamę : rozkładają planszę, po czym dwóch lub trzech wspólników zaczyna grać, ogrywając oczywiście właściciela stolika. Ten, złorzecząc, wypłaca swym kompanom coraz większe kwoty pieniędzy. To zachęca gapiów do postawienia przy wybranym kubku swego pliku banknotów. Ktoś naiwny wygrywa nawet drobną sumkę, rozgrzewa się, stawia coraz większą kwotę. Do gry włączają się kolejni amatorzy łatwego zarobku. Gra zaczyna się dopiero wówczas, gdy zachęceni początkowym powodzeniem gracze zaczynają stawiać coraz wyższe stawki. Efekt jest łatwy do przewidzenia, przegrywają, nieraz kolosalne kwoty. Wtedy przychodzi opamiętanie - pieniądze przeznaczone na zakup mebli lub samochodu zmieniły właściciela. Jeśli przegrany zaczyna zbyt agresywnie lub stanowczo domagać się zwrotu pieniędzy, jeden ze wspólników "bankiera" woła : "uwaga, policja!", po czym wszyscy, nie wyłączając niefortunnego gracza, rozbiegają się w tłumie.

Naiwni nie wiedzą, że w trzy kubki czy karty nie można wygrać, jeśli nie pozwoli na to "bankier"!

Prowadzący grę w trzy kubki tak zręcznie operuje palcami, że gapie i okazjonalni hazardziści nie są w stanie przypuścić, że w żadnym z kubków nie ma kulki bądź kostki. Ona " drzemie " w zagięciu małego palca " bankiera ". W dogodnym momencie gdy już pula pieniędzy jest w kieszeni oszusta, zręcznym ruchem odsłania " wygrany " kubek, zwalniając jednocześnie z ukrycia kulkę. Wszystko odbywa się szybko, więc podochocony hazardzista lub przypadkowy widz nawet nie zauważy, że kostki nie było pod żadnym z kubków. A nawet gdyby spostrzegł ( a zdarza się to nad wyraz rzadko ), obstawa szulera zamknie mu usta i ręcznie wytłumaczy, że szkaluje mistrza.

Jak nie dopuścić do kradzieży pieniędzy z kasy fiskalnej?

  • każdy sprzedawca wie jak zabezpieczyć kasę przed otwarciem jej przez osobę postronną - przykładów nie podajemy, aby nie skusić ewentualnego chętnego. Chociaż wymaga to odrobiny zachodu, warto jednak poświęcić chwilkę czasu,
  • każdy sprzedawca musi być czujny, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych; należy zwracać szczególną uwagę na młodych ludzi, luźno (sportowo) ubranych w czapkach osłaniających twarz, - należy uważnie przyjrzeć się każdej osobie, która wzbudza naszą czujność, zapamiętać jak najwięcej szczegółów ubrania, sylwetki, koloru włosów.
  • w przypadku kradzieży podnieść alarm, wybiec na ulicę, głośno krzyczeć i wzywać pomocy, wskazując oddalającego się sprawcę,
  • jak najszybciej wezwać policję.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o przedstawionych koncepcjach, skontaktuj sie z Wydziałem Prewencji KMP w Słupsku.

Jak rozpoznać fałszywe banknoty?

  • Nie kupuj obcej waluty od nieznanych osób. Jeśli już, to pamiętaj, że obce pieniądze mają znaki odróżniające je od fałszywych. U nas najczęściej sprzedaje się dolary.
  • Na wszystkich banknotach świata można wyczuć opuszkami palców tzw. staloryt, czyli wypukłość liter i cyfr. Jeśli banknoty są idealnie gładkie, to znaczy, że masz do czynienia z fałszywymi.
  • Banknoty dolarowe muszy mieć sieć widocznych w świetle włókienek czerwonych i niebieskich - jakby żyłek.
  • Fałszywe ich nie mają, bądź posiadają pociągnięte z wierzchu (a nie w banknocie!) flamastrem lub nadrukiem.
  • Od 1990 roku Amerykanie w banknotach 50 i 100 dolarowych wprowadzili nitkę identyfikującą z mikrodrukiem. Mikrodruk jest również widoczny gołym okiem wokół portretu, a czytelny pod lupą. Jeśli banknoty 50 i 100 dolarowe z datą emisji od 1990 r. do chwili obecnej, nie posiadają mikrodruku - są ewidentnie fałszywe. Warto też widzieć, iż nitkę zabezpieczającą można przy pomocy igły i pod lupą wyciągnąć. Oczywiście nie uczynimy tego z banknotem fałszywym, który takiej nitki nie ma.
  • Do tej pory za pieniądze nie do podrobienia uchodziły marki niemieckie. Gwarantował to słynny już pasek w kolorze platynowo - srebrnym w poprzek banknotu. Mało kto wie jednak, iż pasek ten raz wychodzi na powierzchnię banknotu, raz w nim znika, pozostając widocznym! To bardzo ważne, ponieważ zdarzają się już podrobione marki - z paskiem nie znikającym, lecz jednolicie pociągniętym.. Taki pasek może być namalowany srebrolem bądź ukazać się po prostu naklejonym paskiem srebrnej folii.Komenda Miejska Policji w Słupsku
al. 3-go Maja 1
76-200 Słupsk
tel. 59 848 01 00
© 2006-2018
Komenda Miejska Policji w Słupsku
Wszelkie prawa zastrzeżone