Start | Mapa | Twój dzielenicowy | Kontakt
Dzisiaj jest Sobota 20 października 2018 roku
    
Serwis informacyjny


Oszuści nadal działają - Policja ostrzega
( KWP Gdańsk, 28.04.2017 )

Na terenie województwa pomorskiego odnotowujemy zgłoszenia dotyczące usiłowania bądź dokonania przestępstw tzw. metodą "na wnuczka" lub "na policjanta" dlatego Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku podjął współpracę z Wojewodą Pomorskim, w ramach której za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) mieszkańcy informowani są o występujących zagrożeniach. POLICJANCI APELUJĄ - NIE POZWÓL SIĘ OSZUKAĆ!

Od marca 2017 do osób, które są użytkownikami aplikacji RSO przesyłane są komunikaty o tzw. oszustwach "na wnuczka", do których dochodzi na terenie województwa pomorskiego. Jak dotąd Policja za pośrednictwem systemu, informowała mieszkańców 67 razy, opisując zdarzenie i sposób działania sprawców. Pomimo prowadzonych przez Policję licznych działań prewencyjnych w 5 przypadkach oszustom udało się skutecznie wyłudzić pieniądze od osób starszych, jednak dzięki czujności i ostrożności naszych seniorów 62 razy oszuści nie osiągnęli zamierzonego celu.

Dlatego Policja zachęca do korzystania z bezpiecznej, bezpłatnej aplikacji mobilnej RSO, dzięki której możesz uchronić siebie i swoich bliskich przed staniem się ofiarą przestępstwa oszustwa. Wystarczy pobrać aplikację na telefon komórkowy (smartfon) i zapoznawać się z przesyłanymi ostrzeżeniami.

Ponadto policjanci apelują o zachowanie szczególnych środków ostrożności w kontaktach telefonicznych i informowanie starszych członków rodziny o występujących zagrożeniach.

Przypominamy, że sprawcy działają w następujący sposób:

telefonicznie kontaktują się z osobą starszą,

przedstawiają się jako bliski krewny (np. wnuczek) lub przedstawiciel zawodu cieszącego się zaufaniem społecznym (policjant, urzędnik, pracownik socjalny, pracownik poczty itp.),

proszą o pożyczenie pieniędzy podając ważny powód np. spłata długu, okazyjny interes, wypadek drogowy,

wskazują sposób przekazania pieniędzy,

niekiedy dzwonią ponownie i przedstawiają się jako funkcjonariusz Policji lub CBŚ i proszą o przekazanie umówionej kwoty w celu zatrzymania oszusta.

Pamiętaj, Policja nigdy nie działa w taki sposób, nie prosi o przekazanie pieniędzy, nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach policyjnych.

Jeśli spotka ciebie lub twoich bliskich taka sytuacja, niezwłocznie skontaktuj się z Policją dzwoniąc na nr tel. 997 lub 112.
Komenda Miejska Policji w Słupsku
al. 3-go Maja 1
76-200 Słupsk
tel. 59 848 01 00
© 2006-2018
Komenda Miejska Policji w Słupsku
Wszelkie prawa zastrzeżone