Naładowany telefon komórkowy, latarka, opaska SOS i wiele innych rozwiązań – wskazówki dla grzybiarzy i ich bliskich
Sezon grzybobrania trwa w najlepsze. Zbieranie grzybów to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywny odpoczynek na łonie natury. By ten przyjemny czas był spędzony bezpiecznie, warto zadbać o kilka elementów. W trosce o bezpieczeństwo grzybiarzy ze szczególnym zwróceniem uwagi na seniorów policjanci przygotowali kilka porad i ciekawych rozwiązań.
Dla wielu z nas zbieranie grzybów jest pasją i sposobem na aktywny wypoczynek. Jednak nie każdy potrafi sprawnie poruszać się po lesie. Służby ratunkowe każdego roku poszukują zaginionych grzybiarzy. Pierwsze poszukiwania w tym roku pomorscy policjanci mają za sobą. By uniknąć zagrożeń, funkcjonariusze przygotowali kilka wskazówek:
Dbając o najbardziej narażonych na tragiczne skutki wyjść do lasu seniorów, apelujemy do młodszego pokolenia o odpowiednie wsparcie i wyposażenie w urządzenia mobilne. Zadbajmy o to, by telefon seniora miał naładowaną baterię, ale i zastanówmy się nad możliwością wyposażenia w zegarek SOS.
Poza tym pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
- Jeśli mamy problemy z orientacją w terenie, lepiej wybrać się do lasu z inną osobą, nie oddalać się od niej i utrzymywać kontakt wzrokowy,
- Jeśli jednak zdarzy się, że na grzybobranie idziemy sami, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy i o której godzinie zamierzamy wrócić,
- zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, latarkę, a jeśli jest to możliwe opaskę SOS, które w momencie gdy zgubimy się, okażą się przydatne. Telefon i zegarek może posłużyć do wezwania pomocy i odczytania lokalizacji zaginionego,
- kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne dla danego terenu, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną,
- Zabierzmy ze sobą mapę lasu, jedzenie oraz ciepłe napoje i odzież odpowiednią do pory roku.
- Gdy nie radzimy sobie w trudnej sytuacji, pamiętajmy, że nie wolno panikować! Zadzwońmy na Policję bądź Straż Pożarną. Podajmy swoje położenie (Lasy w całej Polsce podzielone są na ponumerowane prostokąty, tzw. oddziały. Na krańcach każdej strefy znajduje się kamień z numerem. Dzwoniąc na Policję lub Straż Pożarną, wystarczy, że podamy numer z kamienia. Wzdłuż oddziałów przebiegają drogi przeciwpożarowe, które również są ponumerowane. Dzięki nim dużo łatwiej jest zlokalizować zagubioną osobę).
Gdy nie mamy przy sobie telefonu komórkowego-bez paniki, starając się opanować emocje, przeanalizujmy swoją sytuację. Następnie poszukajmy wyjścia z lasu. Szukajmy przewodów linii energetycznych, jeśli już je znajdziemy, idźmy wzdłuż kabla. Prędzej czy później dojdziemy do leśniczówki lub jakiegoś domu.
Gdy ta metoda okaże się niemożliwa:
- Zawsze idźmy tylko w jednym kierunku.
- Najlepiej idźmy cały czas prosto. Nie kręćmy się w koło-w taki sposób nie wydostaniemy się szybko z lasu. Kierunek wyznaczmy na podstawie położenia słońca lub obserwując, z której strony drzewa znajduje się mech (więcej mchu zawsze rośnie od strony północnej).