Wiadomości

O odpowiedzialności prawnej osób nieletnich i bezpiecznym Internecie. Spotkania profilaktyczne słupskich policjantów.

Data publikacji 11.02.2022

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku stale organizują różnego rodzaju spotkania, które mają zwrócić uwagę uczniów na zagadnienia związane z bezpieczeństwem w Internecie. Podczas zajęć informują młodzież, jakie konsekwencje grożą np. za hejt w sieci, wyśmiewanie, a także publikowanie zdjęć i filmów, które obrażają inne osoby. Jedno z takich spotkań zostało przeprowadzone wczoraj w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku, a z uwagi na pandemię Covid-19 przybrało ono formę zdalną.

Wczoraj funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku zorganizowali zdalne spotkanie profilaktyczne z uczniami klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku, podczas którego omawiali zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się także jakich zachowań należy się w sieci wystrzegać oraz jakie konsekwencje mogą grozić w przypadku popełnienia czynu karalnego lub demoralizacji. Policjanci z uwagi na wprowadzoną kilka tygodni temu naukę zdalną do spotkania z uczniami wykorzystali Internet. Zwrócili w ten sposób uwagę młodzieży na pozytywne aspekty korzystania z sieci oraz fakt, że w wielu kwestiach Internet ułatwia życie. Należy jednak pamiętać, że pewne zachowania w sieci są zabronione i można za nie ponieść surowe konsekwencje.

Najczęstsze zagrożenia:

• hejt
Często wystawianie złych, wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety, hejt w sieci w skrajnych przypadkach może doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet samobójstwa.

• uwodzenie w Internecie (child grooming)
Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania.

• materiały epatujące przemocą
W Internecie można znaleźć filmy lub zdjęcia zawierające przemoc, lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego.

• uzależnienie od Internetu
Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie, może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą, zanim straci się kontakt z dzieckiem.

• kontakt z internetowymi oszustami
W sieci Internet pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia, część z nich to, niestety, próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem rzeczy lub usług w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeżeli tak nie jest, masz prawo odmówić jego przyjęcia.

Powrót na górę strony