Wiadomości

Słupscy policjanci rozmawiali z seniorami podczas przedświątecznych zakupów.

Data publikacji 14.04.2022

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku prowadzili wczoraj działania na słupskich targowiskach i halach targowych, podczas których rozmawiali z seniorami na temat ich bezpieczeństwa. Funkcjonariusze informowali o nowych metodach działania oszustów, którzy wyłudzają oszczędności od osób starszych. Rozdawali ulotki, które seniorzy zobowiązali się przekazać swoim znajomym i sąsiadom, aby ich również przestrzec przed działaniem przestępców. Apelujemy do wszystkich, żeby podobne rozmowy prowadzić ze swoimi najbliższymi przez cały rok. Tylko świadomy senior, to bezpieczny senior!!!

Zbliżający się okres Świąt Wielkanocnych to dobry moment, aby spotkać się z osobami starszymi, podczas przedświątecznych zakupów na słupskich targowiskach i halach targowych. Wczoraj działania poświęcone bezpieczeństwu osób starszych prowadzili funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Mundurowi rozmawiali z osobami starszymi o metodach, które wykorzystują przestępcy, aby wyłudzić pieniądze. Policjanci, rozdawali ulotki i poprosili swoich rozmówców o przekazanie ich kolejnym osobom np. znajomym i sąsiadom. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na kilka ważnych zasad, do których należy się stosować podczas kontaktu, zarówno telefonicznego jak i tego bezpośredniego, z osobami, których nie znamy.

1. Funkcjonariusze nigdy nie żądają przekazania pieniędzy, nie angażują innych osób i nie zabezpieczają środków pieniężnych na potrzeby rozwiązania sprawy kryminalnej.

2. Jeżeli otrzymamy telefon o nagłym zdarzeniu z udziałem osoby z Twojej rodziny (np. wypadek córki), rozłącz się i zweryfikuj tę informację na przykład u innego członka rodziny.

3. Jeżeli otrzymasz informację o tym, że Twoje oszczędności w banku są zagrożone, najprawdopodobniej rozmawiasz z oszustem. Zakończ taką rozmowę.

4. Oszuści mogą zadzwonić i przekazać Tobie informację o wypadku lub zagrożeniu np. w środku nocy lub w święta, aby wykorzystać utrudniony kontakt z otoczeniem. Pamiętaj, że o próbie oszustwa możesz zawiadomić funkcjonariuszy w każdym momencie pod nr alarmowym 112.

5. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, bądź w stałym kontakcie ze swoimi najbliższymi, aby wiedzieć co się u nich dzieje i ewentualnie weryfikować na bieżąco przekazywane przez oszustów fałszywe informacje.

W najbliższych tygodniach, policjanci nadal będą prowadzić tego rodzaju działania. Organizują również spotkania z seniorami, w różnego rodzaju klubach i świetlicach, podczas których osoby starsze z zaciekawieniem słuchają o sposobach wyłudzania pieniędzy i zobowiązują się do przekazywania tych informacji swoim znajomym i sąsiadom.

Jednak istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom starszym odgrywają też ich najbliżsi. To właśnie wnuki, dzieci, rodzeństwo i wszystkie inne osoby, które kontaktują się z osobami starszymi powinny prowadzić całoroczne działania, które uświadomią o występujących zagrożeniach i wpłyną na podejmowane przez seniorów decyzje.

Powrót na górę strony