Odpowiedzialność prawna nieletnich. Kolejne ważne rozmowy policjantów z uczniami.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku stale organizują różnego rodzaju spotkania, które mają zwrócić uwagę uczniów na zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich. Podczas zajęć funkcjonariusze informują młodzież, jakie konsekwencje grożą np. za agresywne zachowania, hejt w sieci, wyśmiewanie, a także publikowanie zdjęć i filmów, które obrażają inne osoby. Takie spotkania zostały przeprowadzone w tym tygodniu w kilku słupskich szkołach.
Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku przeprowadzili kolejne spotkania z młodzieżą podczas których omawiali tematykę odpowiedzialności prawnej oraz bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej nr 6 oraz klas I z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku dowiedzieli się co to jest czyn karalny oraz demoralizacja. Policjanci opisali uczniom na czym polegają konkretne czyny karalne, a także jakie mogą być konsekwencje takich zachowań.
Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócili na agresywne zachowania wobec rówieśników, a także nauczycieli i pracowników szkoły. Istotną rolę w eliminowaniu tego typu sytuacji jest podniesienie świadomości wśród uczniów, nauczycieli, rodziców i opiekunów. Uczniowie dowiedzieli się, że agresja i przemoc mogą przybrać różne formy. Nie jest to tylko bicie, kopanie czy szarpanie. Coraz częściej można spotkać się z agresją werbalną (np. dokuczanie, wyśmiewanie), a także wykluczeniem z grupy czy izolowaniem jakiejś osoby. Do przemocy i agresji bardzo często dochodzi także w Internecie, dlatego policjanci omówili również jakie konsekwencje grożą za wysyłanie obraźliwych wiadomości, czy wpisy na portalach społecznościowych.
Kolejne tego typu spotkania będą realizowane w następnych tygodniach. Ważne jest jednak to, aby dzieci, poza rozmowami w szkołach z nauczycielami, a także z mundurowymi, mogły również tego typu tematy poruszać ze swoimi rodzicami i opiekunami.