Wiadomości

Bezpieczne wakacje. Policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku.

Data publikacji 12.08.2022

Okres wakacyjny to dla wielu czas, w którym można wypocząć i oderwać się od codziennych zajęć. Musimy jednak pamiętać, że nic nie zwalnia nas z obowiązku dbania o własne bezpieczeństwo. Przypominamy jak bezpiecznie spędzać wakacje.

Wypoczynek nad wodą, w górach, w mieście, samemu lub ze znajomymi. Wakacje to czas, w którym chcemy wypocząć i oderwać się od codziennych problemów. Pomimo luźnej atmosfery, przez cały czas musimy być świadomi zagrożeń, które mogą wystąpić podczas letniego wypoczynku. Wypoczywając nad wodą pamiętajmy aby:

  • NIGDY NIE WCHODZIĆ DO WODY, GDY WYWIESZONA JEST CZERWONA FLAGA!!!
  • z wodnych zabaw korzystać tylko w miejscach strzeżonych przez ratownika i pod nadzorem rodziców lub opiekunów,
  • nie skakać do wody „na główkę”, ponieważ możemy napotkać na swej drodze głazy, ostre skały, a nawet wrzucone do wody kosze na śmieci, ławki czy inne niebezpieczne przedmioty, 
  • nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu,
  • przed wejściem do wody zabezpieczyć nasze najmłodsze pociechy zakładając im tzw. rękawki.

Równie ważne jest, aby nie spuszczać z oczu naszych podopiecznych. Zatłoczone plaże i kąpieliska, a także miejsca wydarzeń cieszących się dużym zainteresowaniem to warunki stwarzające zagrożenie zagubienia się dzieci. Wyposażmy nasze pociechy w opaski „niezgubki”. Przypominajmy, że zawsze mogą uzyskać pomoc od policjantów, ratowników, strażaków itp. Nauczmy je, jak mają zachować się w sytuacji kryzysowej. Dbajmy o siebie w trakcie upałów. Odpowiednie nawodnienie oraz stosowanie ochrony skóry to podstawa bezpiecznego wypoczynku.

Niemniej ważne jest odpowiednie zabezpieczenie naszych mieszkań podczas wakacyjnych podróży. Nic lepiej nie zabezpieczy naszego dobytku niż dobry i zaufany sąsiad. Nie umieszczajmy zdjęć oraz informacji o wyjeździe w Internecie przed naszym powrotem, ponieważ mogą posłużyć nieuczciwym ludziom.  Poprośmy także sąsiada, by opróżniał naszą skrzynkę pocztową z pozostawianych w niej ulotek.

Zadbajmy również o seniorów. Przestępcy w dalszym ciągu mogą próbować wykorzystać ich dobroć i wrodzone zaufanie do ludzi. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. wnuczka, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Pamiętajmy, że przestępcy modyfikują metody, którymi próbują wyłudzić pieniądze. W ostatnim czasie w jednej z miejscowości naszego województwa do mieszkania 89-latki weszła kobieta, twierdząc, że musi dokonać badania kręgosłupa seniorki przed wypłatą jej czternastej emerytury. Oszustka pierw w rozmowie ustaliła, gdzie kobieta trzyma pieniądze, a następnie podniosła jej sweter zakrywając tym samym twarz. W trakcie rzekomego badania kręgosłupa, wykorzystując chwilę nieuwagi, seniorce skradziono 10 tysięcy złotych. Nie bądźmy obojętni! Warto, aby każdy z nas rozmawiał z rodzicami i dziadkami o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać na co dzień oraz wskazać, jak mogą się przed nimi ustrzec. Pamiętaj!:

- Nie rozpoznajesz głosu? Rozłącz się! Zadzwoń na Policję! Zweryfikuj informację, wybierając samodzielnie numer do bliskiej osoby!

- Nie mów przez telefon ile masz pieniędzy!

- Nie przekazuj pieniędzy nieznanym osobom!

- Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy i nie informuje przez telefon o prowadzonych sprawach!

Powrót na górę strony