Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz! Seniorka przekazała oszustom 21 tysięcy złotych.
21 tysięcy złotych przekazała obcej kobiecie 85-letnia słupszczanka. Seniorka była przekonana, że pomaga swojej wnuczce, która miała być sprawcą poważnego wypadku drogowego. Kolejny raz apelujemy o ostrożność i natychmiastowy kontakt z Policją w przypadku ewentualnych podobnych telefonów.
Słupscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy bez skrupułów manipulują starszymi osobami i wyłudzają oszczędności ich życia. Dzięki prowadzonym przez mundurowych działaniom profilaktycznym zdecydowana większość seniorów jest czujna i nie daje się okraść. W ostatnim czasie informacje o sposobach przestępców przekazywane były m.in. w kościołach podczas ogłoszeń parafialnych. W dalszym ciągu zdarzają się jednak osoby, które dają wiarę rzekomym wnukom, policjantom, prokuratorom, pracownikom banków i przedstawicielom instytucji publicznych, przez co tracą swoje oszczędności, niekiedy pieniądze odkładane latami.
Ofiarą przestępców działających metodą „na wypadek” padła w ubiegłym tygodniu 85-latka ze Słupska. Kobieta odebrała telefon od mężczyzny, który poinformował seniorkę, że jej wnuczka spowodowała poważny wypadek i aby nie trafiła do policyjnego aresztu, konieczne jest wypłacenie odszkodowania osobie pokrzywdzonej w zdarzeniu. Mężczyzna zażądał od słupszczanki bardzo dużej sumy pieniędzy, jednak kiedy usłyszał, że kobieta nie dysponuje taką kwotą, zgodził na się 21 tysięcy złotych, które 85-latka posiadała w domu. Przekazał także dokładne instrukcje dotyczące odbioru pieniędzy, do których kobieta miała się bezwzględnie stosować. Po jakimś czasie do drzwi seniorki zapukała kobieta, która odebrała kopertę z gotówką. Po przekazaniu pieniędzy słupszczanka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów i poinformowała policjantów, którzy ustalają dokładne okoliczności oraz sprawców tego przestępstwa.
Zapamiętaj!
Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz! Nie ma znaczenia, za kogo się podają. Gdy dzwoni osoba zainteresowana naszymi oszczędnościami natychmiast zakończ rozmowę i najlepiej z innego telefonu zadzwoń na numer alarmowy 112!
Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajcie z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzcie im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy lub z informacją, że ich oszczędności są zagrożone. Zwróćcie uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.