Wiadomości

Działania słupskich policjantów w związku z Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi

Data publikacji 19.10.2023

Wczoraj (18 października) obchodziliśmy Europejski Dzień z Handlem Ludźmi. Aby lepiej zwalczać i zapobiegać przestępstwu handlu ludźmi konieczne jest poznanie mechanizmów, które wykorzystywane są przez przestępców. Ten dzień corocznie przypomina o obecności takiego zjawiska i jest dobrą okazją, aby uświadomić ludzi w różnym wieku, że może dotyczyć każdego.

O problemie jakim jest handel ludźmi należy przypominać stale. Spotkania z młodzieżą, na których poruszane są zagadnienia handlu ludźmi słupscy policjanci prowadzą regularnie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych naszego regionu. Świadomość i wiedza na temat mechanizmów działania przestępców ma zwrócić uwagę młodzieży na fakt, że każdy może stać się ofiarą tego procederu. Wczesne działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży zagrożonej tym zjawiskiem wraz z przedstawicielami innych podmiotów sygnalizują zagrożenia związane z tematem i wskazują miejsca, w których można uzyskać pomoc w przedmiotowym zakresie.

Wczoraj jedno z takich spotkań słupscy policjanci przeprowadzili w Szkole Podstawowej nr 6 w Słupsku. Mundurowi rozmawiali z uczniami klas VIII, którym zwrócili uwagę, że niefrasobliwość, naiwność, łatwowierność w kontaktach, a także pokusa łatwego zarobku to cechy, które ułatwiają przestępcom kontakt z potencjalnymi ofiarami i nieodwracalnie mogą zmienić życie młodej osoby. Policjanci opowiedzieli uczniom, co zrobić, aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi i informowali, że nikt nie ma prawa kogokolwiek więzić, przetrzymywać i zmuszać do czegokolwiek, także do pracy!

Funkcjonariusze prowadzili także akcję na ulicach Słupska. W popularnych punktach handlowych na terenie miasta rozdawali ulotki i rozmawiali z mieszkańcami o zagrożeniach i pokusach, które wpływają na ich bezpieczeństwo. Zwracali uwagę na fakt, że handel ludźmi może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Ten proceder nawet jeżeli nie będzie dotyczyć nas bezpośrednio, to może dotknąć naszych najbliższych np. dzieci, wnuki, czy sąsiadów.

Pamiętaj:

O problemie jakim jest handel ludźmi należy przypominać stale, nie tylko 18 października, aby zwiększyć świadomość społeczną i zapobiegać tragediom życiowym wielu osób. Warto więc wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zjawiskami i gdzie udać się po pomoc.

Gdzie szukać pomocy?

Wybrane podmioty zaangażowane w zwalczanie i zapobieganie handlowi ludźmi:

Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”
00-956 Warszawa 10
tel./fax (+ 48 22) 622 19 85
tel. zaufania: (+ 48 22) 628 99 99
www.strada.org.pl
e-mail: strada@pol.pl

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
ul. Walecznych 59
03-926 Warszawa
tel. (+48 22) 616 16 69
www.fdn.pl
e-mail: dziecicudzoziemskie@fdn.plofiaryhandlu@fdn.pl

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi
skr. poczt. 127
00-958 Warszawa 66
24h linia wsparcia: 0 801 24 70 70
tel. (+48 22) 654 70 70
fax (+48 22) 654 79 73
www.zaginieni.pl
e-mail: itaka@itaka.org.pl

Przydatne linki:
http://msz.gov.pl
http://mswia.gov.pl
http://ms.gov.pl
http://nfz.gov.p

Powrót na górę strony