Wiadomości

Zanim wsiądziesz za kierownicę sprawdź swoją trzeźwość!

Data publikacji 08.01.2024

Mogłoby się wydawać, że nawet niewielka ilość wypitego kilka lub kilkanaście godzin wcześniej alkoholu zostanie przez nasz organizm przetrawiona i kolejnego dnia rano będziemy całkowicie trzeźwi i gotowi do jazdy samochodem. Jednak uczucie trzeźwości bardzo często jest złudne, a nasze samopoczucie nie idzie w parze z obecnością alkoholu w organizmie. Konsekwencje kierowania pojazdem po alkoholu mogą okazać się tragiczne w skutkach. Zanim popełnisz taki błąd, sprawdź, czy na pewno jesteś w stanie, który umożliwia kierowanie pojazdem. Wystarczy przyjść do najbliższej jednostki Policji i wykonać bezpłatne badanie.

Słupscy funkcjonariusze przypominają, że w punktach obsługi interesantów wielu jednostek Policji znajdują się urządzenia, dzięki którym możemy szybko sprawdzić czy w naszym organizmie znajduje się alkohol. W takie alkomaty wyposażone są miedzy innymi Komisariat Policji I przy ul. Reymonta w Słupsku oraz Komisariat Policji II przy ul. 3 Maja w Słupsku, gdzie, bez pomocy funkcjonariuszy można zbadać swoją trzeźwość. Są to urządzenia dostępne przez całą dobę i pozwalają na samodzielne sprawdzenie zawartości alkoholu w organizmie. Obsługa alkotestów jest bardzo prosta, a dla osób, które takie badanie wykonują po raz pierwszy przygotowana została czytelna instrukcja obsługi. Już po chwili od wdmuchnięcia powietrza w odpowiednie miejsce na wyświetlaczu pojawi się dokładny wynik badania. Zakup alkomatów został w ubiegłym roku sfinansowany przez Urząd Miejski w Słupsku.

Zachęcamy do korzystania z tego typu urządzeń, aby jeszcze zanim wsiądziemy za kierownicę sprawdzić, czy w naszym organizmie jest alkohol. Spacer na najbliższy komisariat w celu przeprowadzenia badania trzeźwości z pewnością poprawi nasze samopoczucie. Pamiętajmy, że często kolejnego dnia po spożywaniu alkoholu w naszym organizmie może znajdować się niedozwolona jego ilość.

Przypominamy, że jeśli alkomat podczas badania wskaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wskaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to w przypadku kierowania pojazdem, taki kierujący popełnia przestępstwo z art. 178§1 KK, za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy również, że nawet gdy alkomat wskaże, że w naszym organizmie nie ma już alkoholu, to musimy wziąć pod uwagę nasz stan psychofizyczny. Zmęczenie również wpływa na nasze reakcje za kierownicą i może powodować zagrożenie na drogach.

Powrót na górę strony