Wiadomości

Cyberzagrożenia, hejt, demoralizacja – policjanci prowadzą spotkania z młodzieżą.

Data publikacji 12.04.2024

Czym są cyberprzestępstwa, hejt i do czego powinien służyć Internet – na te i inne pytania odpowiedziały policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, które w miniony czwartek przeprowadziły spotkanie z uczniami klas VII w Szkole Podstawowej nr 10 w Słupsku. Funkcjonariuszki przybliżyły również uczniom zagadnienia czynu karalnego, demoralizacji oraz powiedziały, kiedy sytuacją nieletniego zajmuje się sąd rodzinny.

Podczas czwartkowego spotkania policjantek słupskiej komendy z uczniami klas VII w Szkole Podstawowej nr 10 w Słupsku szczegółowo omówiono ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich i poruszono tematykę hejtu i cyberzagrożeń. Policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną wyjaśniła młodzieży, do czego powinien służyć Internet i jakie są najczęstsze błędy podczas korzystania z sieci. Celem takich spotkań jest edukacja młodzieży w zakresie przestępczości nieletnich i uwrażliwienie na zagrożenia w cyberprzestrzeni.

W trakcie spotkania funkcjonariuszki przedstawiły wybrane sytuacje ze swojej codziennej służby, pokazujące skutki popełniania czynów zabronionych i zachowań świadczących o demoralizacji, prezentowanych przez osoby nieletnie. Niestety do znacznej części tych sytuacji doszło przy wykorzystaniu Internetu, który stale monitorowany jest przez policjantów. Uczniowie dowiedzieli się, jakie konsekwencje mogą ponieść w przypadku popełnienia czynu karalnego lub wykazywania przejawów demoralizacji, a co za tym idzie, jak niektóre zachowania mogą wpłynąć na przyszłość.

Policjanci wyraźnie zwrócili też uwagę na kulturę komunikacji on-line. Jak sami przyznali uczniowie, nie jest ona na wysokim poziomie. Funkcjonariusze wyjaśnili, jak pisane, obraźliwe słowo może wpłynąć na osobę, do której jest kierowane. Tu obok konsekwencji prawnych, mundurowi sięgnęli po przykłady z życia i przypomnieli uczniom o zdarzeniach tragicznych w skutkach.

Powrót na górę strony