Nie z rozkazu, a z potrzeby serca. Odznaczenie dla policjantów, którzy honorowo oddają krew.
Krew to lek ratujący życie, którego nie można kupić. Wśród osób, które dzielą się tym bezcennym płynem są również policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Tylko od początku 2024 roku słupscy funkcjonariusze oddali krew kilkadziesiąt razy i zapowiadają, że w dalszym ciągu będą aktywnie wspierać punkty krwiodawstwa. W piątek sierż. Mateusz Olejarczyk – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kępicach oraz mł. asp. Artur Kitel – funkcjonariusz Wydziału Prewencji KMP w Słupsku, odebrali odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia.
Policjanci są uczestnikami interwencji w trakcie których widzą ludzką krzywdę i rodzinne tragedie. Ofiary wypadków, na miejscu których pracują mundurowi często wymagają szybkiej interwencji lekarzy, a kluczowa w skutecznej pomocy jest krew. Świadomi tego funkcjonariusze również poza służbą zaangażowani są w ratowanie ludzkiego życia, bo tak można nazwać regularne wspieranie punktów krwiodawstwa poprzez oddawanie tego życiodajnego płynu. Tylko od początku 2023 roku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku ponad 100 razy oddali krew. Blisko 50 litrów krwi dzięki zaangażowaniu słupskich funkcjonariuszy z pewnością uratowało niejedno życie i pozwoliło na skuteczne przeprowadzenie wielu zabiegów i operacji.
Dzisiaj w Młodzieżowym Domu Kultury w Słupsku odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Wśród wyróżnionych odznaczeniem nadawanym przez Ministra Zdrowia znaleźli się dwaj policjanci, dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kępicach – sierż. Mateusz Olejarczyk oraz mł. asp. Artur Kitel – funkcjonariusz z Wydziału Prewencji KMP w Słupsku, którzy łącznie przez kilkanaście lat oddali ponad 50 litrów krwi. Jesteśmy dumni, że w naszych szeregach służbę pełnią tacy policjanci i gratulujemy postawy.
Dlaczego warto zostać krwiodawcą i jak rozpocząć oddawanie krwi?
- Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić.
- Podawana jest w stanach zagrożenia życia.
- Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.
- Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi jest bezcenne.
- Oddając krew możesz sobie wyobrazić, że dzięki Twojemu cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane.
- Osoba, która otrzyma Twoją krew pozostanie nieznana, ale pamiętaj że ona też jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym.
Jeżeli:
- jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 60-tego roku życia,
- czujesz się zdrowy,
- ważysz nie mniej niż 50 kg,
- pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,
- nie wystąpiły u Ciebie przyczyny powodujące dyskwalifikację czasową lub stałą
To:
- zjedz lekki, niskotłuszczowy posiłek,
- wypij ok. 1 litra wody,
- zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL, pozwalającym na stwierdzenie tożsamości,
- zgłoś się do rejestracji w siedzibie dowolnego centrum krwiodawstwa.