Wiadomości

Bezpieczne wakacje na rowerze. Dzielnicowa przeprowadziła egzamin na kartę rowerową.

Data publikacji 18.06.2024

Dla wielu osób jazda na rowerze to sposób na aktywne spędzanie czasu i rekreację. Dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły, czy np. po zakupy. Trzeba pamiętać, że niezależnie od tego w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się na nim należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jak bezpiecznie korzystać z roweru m.in. podczas wakacji opowiedziała dzielnicowa z Posterunku Policji w Potęgowie, która uczestniczyła w egzaminie na kartę rowerową zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Łupawie.

Od kilku miesięcy policjanci prowadzą ogólnopolską akcję pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, której celem jest zwrócenie uwagi użytkowników m.in. rowerów, motorowerów i motocykli na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań. W ramach tej akcji udział w egzaminie na kartę rowerową wzięła dzielnicowa z Posterunku Policji w Potęgowie, która sprawdziła wiedzę i umiejętności uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łupawie.

Koniec roku szkolnego to idealny czas, aby przypominać dzieciom i młodzieży kwestie związane z ich bezpiecznym wypoczynkiem. Dlatego funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku realizują spotkania w szkołach, podczas których omawiają tematykę poruszania się na rowerach, wypoczynku nad wodą, a także innego aktywnego spędzania czasu.   

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Rowerzysto pamiętaj o:

  • używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
  • korzystaniu z dróg dla rowerów,
  • przestrzeganiu przepisów,
  • sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
  • korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku:

Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

UWAGA!

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta a przejście dla pieszych

Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

Dziecko na rowerze

  • Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
  • Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym, siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Powrót na górę strony