Szkolenie psów służbowych i ich przewodników zorganizowane w KMP Słupsk
We wtorek i w środę przewodnicy psów służbowych oraz ich podopieczni pełniący na co dzień służbę w pomorskiej Policji wzięli udział w zorganizowanym na terenie powiatu słupskiego grupowym szkoleniu policyjnych psów służbowych wszystkich kategorii. Organizatorami wydarzenia byli funkcjonariusze Zespołu Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji Słupsku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
W dniach 2-3 lipca 2024 roku na terenie Gminy Kobylnica odbyło się grupowe szkolenie psów służbowych z województwa pomorskiego. Organizatorami wydarzenia byli policjanci z Zespołu Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Słupsku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Celem szkolenia było podniesienie umiejętności wykorzystywanych podczas działań taktycznych przewodników, a także zwiększenie sprawności użytkowej psów służbowych, co ma kluczowe znaczenie podczas realizacji zadań służbowych.
Szkolenie odbyło się na obszarze leśnym w Gminie Kobylnica oraz w obiektach należących do zaprzyjaźnionego Koła Łowieckiego „Darzbór”. Podczas szkolenia przewodnicy psów służbowych oraz ich podopieczni mieli okazję doskonalić umiejętności m.in. z zakresu pracy węchowej psów kategorii do wyszukiwaniu zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych w pomieszczeniach i na terenie otwartym, tropienia śladów ludzkich przez psy tropiące i patrolowo-tropiące w różnorodnym terenie oraz wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie. Funkcjonariusze ćwiczyli również elementy działań taktycznych podczas podejmowania interwencji z użyciem psa służbowego wobec osób agresywnych i niebezpiecznych, wykonywanie zadań obronnych (pościg i obezwładnianie osób niebezpiecznych oraz osób niebezpiecznych ukrywających się) i działań taktycznych w pomieszczeniach zamkniętych i ciemnych.
Organizacja grupowych szkoleń umożliwia wzajemną wymianę doświadczeń między przewodnikami, a częsta zmiana miejsc ćwiczeń wpływa na umiejętności psów służbowych, a to przekłada się na ich większą skuteczność podczas podejmowanych interwencji.