Wiadomości

Słupscy policjanci kontrolują miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności

Data publikacji 14.02.2025

Policjanci z Wydziału Prewencji słupskiej komendy wspólnie ze streetworkerami ze Stowarzyszenia Horyzont sprawdzają miejsca, w których mogą gromadzić się osoby bezdomne. W ciągu dnia i w nocy temperatura regularnie spada poniżej zera, a taka pogoda stwarza realne ryzyko wychłodzenia organizmu nie tylko u osób w kryzysie bezdomności ale także osób starszych i takich, które z uwagi na swoja nieporadność, w okresie chłodniejszych dni i nocy, mogłyby zostać narażone na skutki oddziaływania zimna. Pamiętaj! Jeden telefon może uratować komuś życie.

Od jakiegoś czasu temperatury w dzień i w nocy regularnie spadają poniżej zera. Panująca aura, jest ogromnym zagrożeniem dla osób, które są w kryzysie bezdomności. Słupscy policjanci, podczas codziennej służby kontrolują miejsca w których mogą przebywać osoby bezdomne. Wspólnie ze streetworkerami ze Stowarzyszenia Horyzont funkcjonariusze sprawdzają te miejsca, które są znane od długiego czasu, ale również weryfikują lokalizacje, które wskazywane są mundurowym przez mieszkańców m.in. za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Niestety często dodatkowym problem, który jest olbrzymim zagrożeniem w połączeniu z niską temperaturą, jest alkohol. Podczas patroli funkcjonariusze informują zagrożone wychłodzeniem osoby o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur. W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe, które udziela potrzebującym niezbędnej pomocy lekarskiej.

Policjanci apelują:

Nie pozostawajmy obojętni na cudzą krzywdę, reagujmy! Każdy z nas może pomóc osobom, które nie mają przysłowiowego dachu nad głową. Pamiętajmy, aby nie przechodzić obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. W każdym przypadku gdy zauważymy leżącego na ziemi człowieka, poinformujmy o tym policję.

Funkcjonariusze przypominają, że miejsca przebywania osób znajdujących się w kryzysie bezdomności , takie jak klatki schodowe, altany ogrodów działkowych czy pustostany, można zaznaczać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tej internetowej aplikacji jest specjalna kategoria pozwalająca wskazać na mapie miejsce, w którym przebywają osoby mogące być narażone na wychłodzenie organizmu. Miejsca te zostaną objęte przez funkcjonariuszy stałym nadzorem podczas codziennych patroli. Kilkustopniowy mróz może okazać się zabójczy, a jeden telefon może uratować komuś życie.

Powrót na górę strony