Wiadomości

Bezpieczna Wielkanoc – działania słupskich policjantów w okresie świątecznym.

Data publikacji 16.04.2025

Okres Świąt Wielkanocnych to czas wzmożonego ruchu i aktywności społecznej. W tym czasie o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców i turystów w naszym regionie zadbają słupscy policjanci. Warto przypomnieć kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, do których powinniśmy się stosować, aby bezpiecznie i bez dodatkowego stresu spędzić święta.

W okresie świątecznym na ulicach Słupska i powiatu słupskiego będzie można zauważyć większa liczbę policyjnych patroli, które zadbają o bezpieczeństwo wszystkich osób przebywających w naszym regionie. Funkcjonariusze będą prowadzić również wzmożone kontrole drogowe, aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom na drogach. Kontrole te będą polegały przede wszystkim na sprawdzaniu trzeźwości, stanu technicznego pojazdów, a także przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. W okresie Świąt Wielkanocnych wiele osób podróżuje, dlatego policjanci wzmocnią swoją obecność na głównych szlakach komunikacyjnych, ale także na dworcach kolejowych i autobusowych.

Wyjeżdżając na święta, pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu mieszkania. Nigdy nie zostawiajmy uchylonych okien, nawet tych w pomieszczeniach piwniczych, gospodarczych i na strychach. Sprawdźmy, czy okna i drzwi balkonowe są prawidłowo zamknięte. W przypadku dłuższego wyjazdu, najlepiej jest poprosić zaufaną osobę o opiekę nad mieszkaniem. Wieczorne zapalenie światła, wyjęcie listów, ulotek z drzwi czy włączenie telewizora lub radia odstrasza potencjalnego złodzieja. Skutecznym zabezpieczeniem mieszkania może okazać się czujny sąsiad, który zareaguje gdy zauważy, że ktoś interesuje się naszym domem czy mieszkaniem. O swoim wyjeździe nie informujmy innych osób w Internecie. Należy pamiętać, że umieszczenie na portalu społecznościowych zdjęcia z wyjazdu, jest informacją dla potencjalnego przestępcy o naszej nieobecności w miejscu zamieszkania.

Aby nie stać się ofiarą przestępstwa, nie chwalmy się swoim majątkiem i zasobnością portfela. Pamiętajmy, że podczas świątecznych zakupów prawie zawsze towarzyszy nam pośpiech. Gorączkę przedświątecznych zakupów wykorzystują kieszonkowcy. Złodzieje obserwują nasze zachowania, sprawdzają na ile jesteśmy czujni i gdzie chowamy portfel. Wystarczy chwila nieuwagi i nasze pieniądze oraz dokumenty padną łupem przestępcy. Nie dawajmy przestępcom żadnych okazji do tego, aby stać się ich ofiarą. Zachowajmy czujność i trzeźwy umysł zarówno w okresie przedświątecznych zakupów, jak i w czasie świętowania z rodziną.

Zwróćmy również uwagę na właściwe obchodzenie wielkanocnych tradycji, a przede wszystkim „śmigusa-dyngusa”. Wylewanie na przechodniów z piętrowych budynków nadmiernej ilości wody oraz rzucanie z wiaduktów worków foliowych wypełnionych wodą na przejeżdżające pojazdy, może spowodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Za takie nieodpowiedzialne zachowanie można ponieść odpowiedzialność karną. Rodzice powinni wytłumaczyć dzieciom, że „lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować odpowiednie granice i kulturę. Polewanie wodą przypadkowych osób może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież, telefon itd.

Policjanci życzą wszystkim Zdrowych i Bezpiecznych Świąt.

Powrót na górę strony