Konferencja o narkotykach w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku
Skutki społeczne uzależnienia od substancji psychoaktywnych w tym dopalaczy oraz zakażenia wirusem hiv, były głównym tematem wczorajszej konferencji, która odbyła się w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku. Spotkanie, w którym uczestniczyli dzielnicowi z Komendy Miejskiej w Słupsku oraz zaproszeni do udziału przedstawiciele Sanepidu w Słupsku, zorganizowane zostało przez Samodzielny Publiczny Oddział Opieki Zdrowotnej MSWiA w Koszalinie. Uczestnicy z uwagą wysłuchali wykładów oraz włączali się do dyskusji prowadzonej przez zaproszonych prelegentów.
Wczorajsza konferencja była już kolejną zorganizowaną przez koszaliński oddział tzw. "Polikliniki MSWiA w Koszalinie". Specjaliści zajmujący się problematyką dopalaczy i substancji psychoaktywnych tym razem w Słupsku zaprezentowali policjantom i zaproszonym gościom podstawowe informacje z zakresu" psychologicznych i społecznych skutków uzależnienia od tych substancji. Prowadzący konferencję psycholog kliniczny Włodzimierz Wawrzynowski wskazał na swoje wieloletnie doświadczenie w pracy z uzależnionymi. W swojej prezentacji w ciekawy sposób opowiadał min. jakie są rodzaje zaburzeń w wyniku zażywania narkotyków, najczęściej używane substancje oraz na czym polega proces terapeutyczny . Ważnym przesłaniem dla uczestniczących w konferencji policjantów była informacja jak rozpoznawać sygnały świadczące o tym, że np. dziecko może zażywać środki psychoaktywne. Jest to tym bardziej istotne gdyż w swojej pracy policjanci nauczycielskiego ale także nas tutaj zgromadzonych ma jedynie ogólną wiedzą na szczególnie z pionów prewencji spotykają się w szkołach z młodzieżą ale także mają kontakt z ich rodzicami, którzy nie zawsze posiadają aktualną wiedzę z zakresu narkomani. Włodzimierz Wawrzynowski podniósł także temat dopalaczy i problemów związanych ze skutkami społecznymi ich zażywania.
- Większość rodziców, opiekunów i środowiska nie ma aktualnej wiedzy na temat tzw. dopalaczy. Brakuje jak oceniam szczegółowej znajomości zagadnienia ale także czujności ze strony dorosłych. Każdy myśli, że problemy z narkomanią to przeszłość - że to lata ubiegłe i ta tematyka np. naszych dzieci nigdy nie dotknie. Musimy nauczyć się rozpoznawać niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o problemie narkotykowo dopalaczowym -mówił podczas dyskusji jeden z dzielnicowych obecny na konferencji.
Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku trafiają laboratoryjne badania dopalaczy, coraz częściej zgłaszają się osoby, które znajdują u swoich bliskich podejrzane substancje i obawiają się, że mogą to być niebezpieczne środki psychoaktywne - mówili o swojej pracy przedstawiciele tej placówki. Zdarzają się także sytuacje gdzie zwracają się do nas o pomoc zaniepokojeni rodzice czy nauczyciele szkół proszący o prelekcje i spotkanie z młodzieżą.
W dalszej części dyskusji głos zabrała mgr. Dagmara Sekuła, która jako medyk przekazała informacje dotyczące tego jak uchronić się przed wirusem Hiv. Prezentując to zagadnie nawiązała do pracy policjantów, którzy podczas realizowanych interwencji na co dzień są narażeni na kontakt z osobami zakażonymi np. poprzez uszkodzenie skóry, ukłucie igłą czy ugryzienie przez osobę agresywną.
W przerwach kawowych, w kuluarach większość uczestników konferencji dyskutowało na tematy swoich doświadczeń zawodowych w kontaktach z uzależnionymi oraz jaką rolę pełni policja i współpraca instytucji w zakresie zwalczania tej przestępczości. Jak na wstępie zapowiadali organizatorzy konferencji, każdy z uczestników otrzymał także certyfikat uczestnictwa co z pewnością podniesie kwalifikacje zawodowe.