Wiadomości

Kilka tysięcy osób pokrzywdzonych- policjanci ze słupska rozbili grupę przestępczą wyłudzającą pożyczki

Data publikacji 25.10.2018

Słupscy policjanci specjalizujący się w walce z przestępczością gospodarczą współpracując z funkcjonariuszami z KWP w Gdańsku oraz Prokuraturą w Słupsku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem pożyczek, praniem pieniędzy oraz licznymi oszustwami. Jak szacują funkcjonariusze w całym kraju osób poszkodowanych może być co najmniej 3 tysiące osób. Oszuści działając głównie w "cyberprzestrzeni" wyłudzili od instytucji para bankowych ponad 1127 pożyczek na kwotę 1mln 700 tyś złotych. Policjanci realizując akcję w poniedziałek równolegle zatrzymali 10 osób mieszkańców woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego w wieku od 20 do 36 lat. Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone są dalsze zatrzymania osób.

Ponad rok temu w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku utworzona została specjalna grupa policjantów specjalizująca się w walce z oszustwami i przestępczością gospodarczą. Funkcjonariusze wpadli na trop osób wyłudzających znaczne kwoty pieniędzy z instytucji bankowych i para bankowych. Wnikliwa praca śledczych, przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Prokuratury Okręgowej ze Słupska doprowadziła do ustalenia sposobu działania i rozbicia grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem pożyczek, praniem pieniędzy oraz licznymi oszustwami. W poniedziałek równolegle w dwóch województwach: zachodniopomorskim i pomorskim policjanci operacyjni z Komendy Miejskiej w Słupsku zatrzymali 10 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej w tym 35- letnią kobietę, będącą organizatorem tego procederu. W wyniku dalszych czynności policjanci w mieszkaniach zatrzymanych osób zabezpieczyli kilkadziesiąt telefonów komórkowych, kilkaset kart sim, tablety oraz laptopy, które służyły do popełniania kolejnych przestępstw. Śledczy oprócz tych przedmiotów zabezpieczyli także sejfy z zawartością prawie 400 000 złotych i kilogram złotej biżuterii.

Jak ustalili policjanci, ta zorganizowana grupa przestępcza istniała co najmniej dwa lata. Kierująca nią, 35-letnia kobieta nakłaniała osoby do założenia firm świadczących usługi pośrednictwa przy udzielaniu pożyczek gotówkowych. Po uprzednim podrobieniu wniosków o pożyczki gotówkowe, zebraną dokumentację składano do firm brokerskich na terenie całego kraju. Oszuści działając głównie w "cyberprzestrzeni" w tym czasie wyłudzili od instytucji para bankowych, bądź też usiłowali wyłudzić co najmniej 3 tysiące pożyczek gotówkowych na kwotę co najmniej 1,7 miliona złotych.( Kwota ta jednak jak szacują śledczy najprawdopodobniej w wyniku rozwoju prowadzonego śledztwa i pojawiających się nowych wątków sprawy ulegnie zapewne podwyższeniu, nawet do 3 milionów złotych.) Jak wstępnie szacują funkcjonariusze, w całym kraju osób poszkodowanych , banków i parabanków oraz osób fizycznych, na których dane osobowe zawierane były umowy pożyczkowe, może być co najmniej 3 tysiące. Funkcjonariusze w trakcie realizacji sprawy udowodnili, że sprawcy chcąc ukryć pochodzenie uzyskanych "brudnych pieniędzy", "prali je" poprzez wielokrotne transferowanie ich pomiędzy różnymi rachunkami bankowymi. Ostatecznie, nie przetrzymując ich na kontach, wypłacali z bankomatów po czym zacierając ślady swojej działalności fikcyjne konta zamykali.

Wszystkie zatrzymane w poniedziałek osoby trafiły do policyjnego aresztu. Od wczoraj , w prokuraturze trwają ich przesłuchania. Prokurator w blisko 90 tomach akt postępowania zebrał materiał dowodowy, na podstawie którego przedstawił łącznie prawie 1500 zarzutów, w tym ponad 1 tysiąc kierującej grupą przestępczą 35-letniej kobiecie.

Za popełnienie przestępstwa oszustwa w związku z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara pozbawienia wolności od 6 m-cy nawet do lat 12

  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
Powrót na górę strony