Policjanci uczyli młodzież w ogólniaku - temat lekcji: Jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi
Policjanci Wydziału Prewencji słupskiej komendy, spotkali się wczoraj z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 i przeprowadzili lekcję dotyczącą procederu "Handlu ludźmi". W trakcie zajęć dyskutowano na temat udzielania pomocy ofiarom oraz zwalczaniu i zapobieganiu tego typu przestępczości. Handel ludźmi to przestępstwo zagrożone karą od 3 lat pozbawienia wolności.
Perspektywa nawiązania ciekawych znajomości przez Internet wydaje się często na tyle kusząca, że zapominamy o zachowywaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ufamy osobom, których tak naprawdę w ogóle nie znamy, bazując tylko na opisach przesyłanych mailem. Łatwo ulec więc złudzeniu i pochopnie podając obcym osobom nasze dane , korzystając z ich zaproszenia do wyjazdu za granicę możemy stać się ofiarą handlu ludźmi.
Właśnie taką tematyką objęte było wczorajsze spotkanie policjantów Komendy Miejskiej Policji w Słupsku z młodzieżą liceum nr 2 w Słupsku . Lekcja prowadzona przez podkom. Elżbietę Rychert - z Wydziału Prewencji, miała na celu min. ukazać jakie mogą być konsekwencje organizowania zagranicznych podróży pod wpływem chwili. Planując wakacje zapominamy o własnym bezpieczeństwie i bez pieniędzy na powrót, często bez znajomości języka i bez wiedzy o tym, gdzie i jak szukać pomocy, stawia się osobę w sytuacji ofiary uzależnionej finansowo i psychicznie od organizatorów wyjazdu. Zabieranie paszportu i dokumentów po przyjeździe do danego kraju, niewolnicze długi za "utrzymanie" do odpracowania, wykorzystywanie, przymus, złe warunki bytowe, ograniczanie wolności, gwałt i wykorzystywanie seksualne - to częste problemy, z jakimi jest konfrontowana osoba, która padła ofiarą handlu ludźmi.
Policjanci podkreślają, że wielu takich sytuacji można uniknąć, zachowując rozsądek i rozwagę. Jeżeli decydujemy się na taki wyjazd trzeba koniecznie zadbać o wszelkie formalności i dokumenty, aby nie postawić się w sytuacji uzależnienia od innych. Dobrze jest mieć przy sobie także adres i numer telefonu polskiego konsulatu oraz telefon komórkowy z aktywnym roamingiem, ubezpieczenie i pieniądze na pobyt za granicą i powrót. Przed wyjazdem warto zostawić zaufanym osobom adres, pod którym zamierzamy przebywać. Dobrze jest także ustalić częstotliwość kontaktów telefonicznych oraz "hasło ratunkowe" - którym będzie można posłużyć się w sytuacji, gdyby nie można było wypowiedzieć wprost o ewentualnych kłopotach.