Odprawa roczna w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku
W Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku odbyła się roczna odprawa służbowa poświęcona wynikom pracy słupskich policjantów w 2013 roku. W spotkaniu uczestniczyła kadra kierownicza jednostki i komisariatów podległych KMP w Słupsku. Obecny na spotkaniu zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Marian Szlinger, wysoko ocenił pracę słupskich funkcjonariuszy.
Ukazując pracę policjantów ze Słupska należy przedstawić niezbędne dane statystyczne będące odzwierciedleniem trudu ale także skuteczności naszej codziennej służby. Aby zobrazować w sposób czytelny czasem suche liczby, wybrane dane zestawiono z analogicznymi okresami lat ubiegłych w multimedialnych prezentacjach.
Dzięki wysiłkom słupskich policjantów, na dobrym poziomie wypada liczba dynamiki wszczęć przestępstw z siedmiu kategoriach najbardziej dokuczliwych społecznie tj: kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież pojazdów, rozboje, bójki i pobicia, uszczerbki na zdrowiu i uszkodzenia rzeczy .Kształtuje się ona na poziomie 95.6 % -to mniej niż w roku ubiegłym.
Jednak ogólna liczba zgłoszonych Policji przestępstw nadal jest wysoka. I tak w 2013 roku na terenie naszego powiatu zanotowaliśmy łącznie 4949 przestępstw, dla porównania w 2012 było ich 4605
Ta spadkowa tendencja idzie w parze z wykrywalnością przestępstw i jak wynika z danych w zestawieniu rok do roku, kształtuje się ona cały czas na wysokim poziomie.
Na 4949 spraw wyjaśniono aż 3618 co daje wykrywalność na poziomie ponad 72 % . Wynik ten jest lepszy od danych z 2012 roku o 1 %.
W ubiegłym roku odnotowaliśmy nieznaczny wzrost kradzieży samochodów, z 33 w roku 2012 na 41 w 2013. W odniesieniu do lat ubiegłych istotnie bo o 26 zdarzeń zmniejszyła się w powiecie słupskim ilość rozbojów i wymuszeń rozbójniczych. Należy zaznaczyć, że ich wykrywalność pozostaje cały czas na bardzo wysokim poziomie blisko 84% W ubiegłym roku odnotowaliśmy 44 takich czynów.
W tym podsumowaniu nie sposób pominąć przestępczości narkotykowej. Kryminalni Komendy Miejskiej Policji w Słupsku w wyniku działań ujawnili w 2013 znaczne ilości marihuany , amfetaminy i innych środków których posiadanie jest zabronione.
Ubiegły rok nie tylko w powiecie słupskim pokazał,, że cały czas aktualnym jest problem związany z dopalaczami oraz ich łatwą dostępnością na runku. Policjanci w roku 2013 na bieżąco ujawniają substancje tego typu. Niestety nie maleje zainteresowanie nimi głównie wśród młodzieży.
Inną kategorią wymagającą komentarza są nietrzeźwi kierujący. W 2013 roku Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Słupsku zatrzymali 302 nietrzeźwych.
Mając nowoczesne urządzenia do przeprowadzania badań kierowców na zawartość alkoholu sprawdziliśmy stan trzeźwości blisko 28 tysięcy kierujących.
Drogi powiatu słupskiego nie były jednak wolne od zdarzeń drogowych w których również ginęli ludzie. W 2013 roku zanotowaliśmy 234 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 18 osób. Na bazie tych tragicznych danych zostaną podjęte wszelkie działania aby w obecnym roku było jak najmniej wypadków, w tym śmiertelnych.
Prezentację wyników podsumował Komendant Miejski Policji w Słupsku mł. insp. Andrzej Szaniawski , który opisując prace funkcjonariuszy w minionym roku odniósł się m.in. do danych statystycznych zawartych w multimedialnych prezentacjach. Na zakończenie odprawy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku -insp. Marian Szlinger, przedstawił wyniki osiągnięte w zeszłym roku przez policjantów garnizonu pomorskiego, przekazał informacje o planowanych działaniach policji pomorskiej w 2014 roku. Komendant analizując przedstawione wyniki wysoko ocenił pracę słupskich f-szy.