Debata w Komendzie Miejskiej
Blisko 80 nauczycieli i pedagogów ze słupskich szkół przybyło do Komendy Miejskiej Policji w Słupsku , na kolejną już debatę dotyczącą problematyki nieletnich. Czwartkowe spotkanie dotyczyło skutków prawnych i zdrowotnych konsekwencji zażywania dopalaczy i narkotyków przez uczniów.
Inicjatorem pierwszej w tym roku debaty społecznej był Urząd Miejski w Słupsku oraz Komenda Miejska Policji w Słupsku. Debata miała na celu podniesienie świadomości nauczycieli w zakresie zagrożeń wynikających z coraz bardziej powszechnej dostępności do substancji psychoaktywnych wśród młodzieży. Celem z założenia było przygotowanie pracowników szkół i placówek oświatowych do podejmowania działań interwencyjnych wobec uczniów sięgających po substancje psychoaktywne.
Podczas spotkania poruszano zagadnienia dotyczące aktualnych rodzajów narkotyków i dopalaczy , trendów wśród osób "zażywających". Policjanci podczas multimedialnej prezentacji wskazali w jaki sposób rozpoznać pierwsze symptomy stosowania tych środków i jak postępować z uczniem w przypadku ujawnienia symptomów narkomanii. Pierwszym prelegentem był kom. Paweł Molis, zastępca Komendanta Komisariatu Policji II w Słupsku.
Przekazał obecnym informacje o podstawowych rodzajach narkotyków oraz skutkach zdrowotnych ich zażywania. W kolejnej prezentacji wystąpił zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku kom. Wojciech Jakubowski oraz kom. Wojciech Prucnal - ekspert zespołu narkotykowego słupskiej komendy miejskiej. Oprócz danych statystycznych nie zabrakło w niej również informacji o efektach pracy słupskich policjantów w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej na terenie powiatu. Problematykę dopalaczy szeroko zaprezentowała podkom Elżbieta Rychert z Wydziału ds. Prewencji Nieletnich i Patologii.
Po tych wystąpieniach rozpoczęła się dyskusja, oraz pytania uczestników debaty. Głos zabierali przedstawiciele szkół , towarzystwa zapobiegania narkomanii i placówek oświatowych. Każdy z zabierających głos zwracał uwagę na potrzebę uświadamiania społecznego w zakresie skutków jakie niesie za sobą zażywanie narkotyków. Ważnym głosem z sali była potrzeba poszukiwania skutecznych środków w zakresie profilaktyki. Zaakcentowano potrzebę uświadamiania młodzieży i ich rodziców jak zgubne skutki niesie za sobą nałóg narkomanii.
W trakcie dyskusji utrwalono algorytm postępowania wobec uczniów będących zagrożonych demoralizacją w tym zjawiskiem narkomanii.
Jednym z wniosków końcowych było ukazanie jak ważne w skutecznej walce z patologią jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży właściwych postaw oraz umiejętności spędzania wolnego czasu.