Wiadomości

Policyjne lekcje dla młodzieży - "Policja na straży środowiska naturalnego powiatu słupskiego"

Data publikacji 01.10.2015

Policjanci z Komisariatu Policji w Ustce zorganizowali i przeprowadzili dla młodzieży ze słupskich szkół średnich, cykl lekcji dotyczących ochrony środowiska naturalnego oraz walki z kłusownictwem rybackim. W parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku mundurowi zaprezentowali sprzęt służący do walki z kłusownictwem. Środki na jego zakup Komenda Miejska Policji w Słupsku pozyskała w wyniku realizacji programu operacyjnego "Ryby 2007-2013". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego.

Łączna kwota na zakup sprzętu służącego do walki z kłusownictwem oraz ochrona środowiska naturalnego (łodzi motorowej, samochodu terenowego, przyczepy do quada oraz kamer termowizyjnych i noktowizorów) to ponad 280 tys. złotych. Unijne dofinansowanie wyniosło blisko 200 tys. złotych, natomiast pozostała kwota pochodzi ze środków samorządowych.

Wczoraj w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku odbyła się nietypowa lekcja przeznaczona dla młodzieży słupskich szkół. Organizatorami byli policjanci z Komisariatu Policji w Ustce. To oni w tej chwili dysponują pozyskanym z projektu sprzętem. Funkcjonariusze zaprezentowali młodzieży łódź płaskodenną, quada oraz opowiadali w jaki sposób używają ich w codziennej służbie. Podczas prelekcji przedstawiali min. wyjątkowe walory środowiska naturalnego powiatu słupskiego oraz uwiadamiali młodzież jakie zagrożenia i straty ponosi społeczeństwo w związku z procederem kłusownictwa wodnego.

Szczególnie podnoszono kwestie tego, że w okresie ochronnym kłusownicy nasilają swoją działalność. Mówiono o tym aby nie kupować od przygodnych osób ryb gdyż mogą one być kłusowane i pochodzić z przestępstwa. Policjanci apelują aby w takich przypadkach pamiętać, że osoby kupujące ryby złowione w okresie ochronnym również mogą ponieść dotkliwe konsekwencje finansowe i karne za paserstwo. Od 1 października do 31 grudnia obowiązuje całkowity zakaz połowu troci wędrownej i łososia atlantyckiego.

Za połów ryb w okresie ochronnym grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Powrót na górę strony