„Bezpieczny Senior"- czyli jak nie dać się oszukać i okraść fałszywemu wnuczkowi
W sali Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Słupsku odbyło się spotkanie z pensjonariuszami placówki pt.: "Bezpieczny Senior". Moderatorami były policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Słupsku. Podczas spotkania seniorzy dowiedzieli się jak zapobiegać przestępstwom „na wnuczka czy też funkcjonariusza”. Inicjatorem i organizatorem realizacji debaty byli seniorzy oraz pracownicy MOPR w Słupsku.
Komendę Miejską Policji reprezentowały policjantki z Wydziału Prewencji. Kom. Elżbieta Rychert wspólnie z sierż.szt. Marzeną Sopolińską zaprezentowały multimedialny pokaz dotyczący charakterystyki przestępstw metodą „na wnuczka i policjanta”. Policjantki już na samym początku spotkania zwrócili uwagę na przestępstwa, których dopuszczają się sprawcy na szkodę osób starszych oraz radzili jak postępować, aby nie stać się ofiarą oszustów i złodziei. Prezentacja przedstawiała także przykłady metod i sposobów, jakimi posługują się sprawcy przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych.
- ciągle mamy zgłoszenia o tym, że ktoś został oszukany-mówiła komisarz Elżbieta Rychert -Seniorzy są szczególnie narażeni na działanie oszustów ponieważ są ufni i często chętni do udzielenia pomocy. Przestępcy wykorzystują te cechy, wiedzą także, iż seniorzy mogą mieć oszczędności. Sprawcy podczas rozmowy telefonicznej tak manipulują rozmówcą aby wyłudzić pieniądze w przekonaniu, że pomagają Policji w realizowanej akcji.
Funkcjonariuszki podczas tej debaty omówiły także najważniejsze problemy dotyczące aspektu podpisywania umów kredytowych. Jak się okazało to zagadnienie spowodowało duże zainteresowanie wśród seniorów, którzy niestety często nie wiedzą jak się zachować w sytuacji np.: przedłużania umów z dostawcami energii, telewizji czy telefonii cyfrowej.
Podczas dyskusji seniorzy zadawali pytania o problemach dotyczących bezpieczeństwa w trakcie zakupów w Internecie czy w sklepach stacjonarnych, oraz o związanych z tym prawem do rękojmi czy gwarancji. Seniorzy mieli możliwość również przedstawić swoje oczekiwania względem policji w zakresie poprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. Spotkanie miało na celu przede wszystkim wypracowanie wspólnych metod działania oraz przedsięwzięć zmierzających do ograniczenia występujących zagrożeń.
Na koniec seniorzy zaopatrzyli się w materiały profilaktyczne „Bezpieczny senior” oraz materiały informacyjne stworzone przez policjantów słupskiej komendy policji wspólnie ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Region Słupski.