Debata o bezpieczeństwie w Słupsku
Z udziałem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Jarosława Rzymowskiego, Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku insp. Andrzeja Szaniawskiego, Zastępcy Prezydenta Miasta Słupska Pana Marka Biernackiego w auli Akademii Pomorskiej w Słupsku odbyła się piąta już debata społeczna połączona z prezentacją wyników projektu badawczego dotyczącego "Poczucia bezpieczeństwa publicznego i oceny działań Policji w percepcji mieszkańców Słupska". Realizatorem technicznym projektu jest Stowarzyszenie Bezpieczny Region Słupski.
Kształtowanie bezpieczeństwa w społeczności lokalnej jest zadaniem wszystkich instytucji, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Dlatego badania nad bezpieczeństwem w Słupsku inspirują wiele podmiotów do działań podwyższających jakość życia społecznego - w ten sposób rozpoczął poniedziałkową prezentację wyników autor monografii dr hab. prof. nadzw. Marek Stefański - wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej z Gdańska oraz kierownik projektu badawczego. Po raz kolejny-piąty, zostały podjęte badania dotyczące "Poczucia bezpieczeństwa publicznego i oceny działań Policji w percepcji mieszkańców Słupska" - kontynuował.
Są one realizowane od 2006 roku. Partnerami i współorganizatorami inicjatywy są: Stowarzyszenie Bezpieczny Region Słupski, Akademia Pomorska w Słupsku, Komenda Miejska Policji w Słupsku, oraz Urząd Miasta w Słupsku.
Ich wyjątkowość polega na tym, że wyniki każdorazowo analizowane są przez specjalny zespół powołany przez Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku. Skutkuje to konkretnymi zmianami w służbie słupskich policjantów dla bezpieczeństwa mieszkańców Słupska.
To w zasadzie jedyny taki projekt w Polsce, w którym Komendant Policji sam poddaje się obiektywnej ocenie mieszkańców - mówił insp. Andrzej Szaniawski witając zaproszonych gości. - rzeczywiście, Policja rozwija się i zmienia. Wyniki przeprowadzonych badań są dla nas narzędziem dzięki któremu możemy pracować nad tym aby być jeszcze bardziej skutecznym zarówno w walce z przestępczością jak i w budowaniu i tak już dobrych relacji z mieszkańcami naszego miasta.
Poniedziałkowa debata, to prezentacja wyników zrealizowanych badań. Prelegentem był prof. Marek Stefański, który mówił - Słupszczanie sygnalizują obawy wobec czynników o charakterze zachowań chuligańskich, agresywnych zaczepek, brawurowej jazdy kierowców, czy zakłóceń ciszy nocnej. Zdecydowanie chcą widzieć więcej policjantów gdyż ten czynnik wpływa pozytywnie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Ankietowani mogli również określić swoje oczekiwania w stosunku do policji - oceniali także pomocować i kompetencje policjantów KMP w Słupsku. Na tle ogólnopolskich badań opinii społecznej (CBOS) słupskie badania potwierdzają, iż mieszkańcy tego miasta czują się bardziej bezpieczni niż ogół mieszkańców kraju.
Kolejnym punktem tuż po prezentacji wyników badań była dyskusja na temat poczucia bezpieczeństwa słupszczan. Moderatorzy prowadząc spotkanie tonowali nastroje, czasem burzliwej dyskusji. Przekazywali głos publiczności, wśród której byli mieszkańcy Słupska, studenci , wykładowcy oraz zaproszeni goście.