Bezpieczniej na Pomorzu i w Słupsku
Wysokie poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu słupskiego to jeden z podstawowych celów jaki stawiają sobie funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Dbanie o ten aspekt naszej służby, potwierdzają nie tylko suche dane liczbowe ale min. opinie mieszkańców naszego regionu wyrażone podczas V edycji badań dotyczących „Poczucia bezpieczeństwa publicznego i oceny działań Policji w percepcji mieszkańców Słupska”. Wysoka ocena pracy policjantów zawarta jest także w wynikach badań z marca 2016 roku, przeprowadzonych przez CBOS. Aż 80 procent respondentów CBOS wyraża opinię o dobrej pracy Policji.
Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, z każdego z pionów naszej jednostki szczególną uwagę przykładają do skutecznego reagowania na wszelkie zgłoszenia o zagrożeniach. Policjanci podczas wykonywanych zadań zatrzymują podejrzanych o przestępstwa, sprawców wykroczeń zarówno drogowych jak też porządkowych. Dużą wagę przykładamy do ścisłej współpracy ze służbami i instytucjami współodpowiedzialnymi za utrzymanie ładu i porządku publicznego w naszym regionie, oraz z lokalną społecznością. Wielokrotnie spotykamy się z mieszkańcami Słupska na debatach społecznych, w ramach konsultacji społecznych przy okazji tworzenia tzw. „Map zagrożeń bezpieczeństwa”.
W minionym kwartale odbyło się ponad 80 konsultacji społecznych w tym 9 debat z mieszkańcami. W trakcie tych spotkań każdy ma okazję do wypowiedzenia się na temat pracy policjantów ze swojej dzielnicy lub osiedla. Te uwagi brane są pod uwagę min. przy planowaniu służb w danym regionie. W I kwartale 2016 roku zrealizowaliśmy ponad 4100 służb patrolowych. Wspólnie z policjantami,część służb w ramach współpracy pełnili Strażnicy Gminni/Miejscy, Żandarmeria Wojskowa, Służba Ochrony Kolei, Straż Graniczna czy Straże Leśne i Rybackie. Kolejne efekty naszej pracy przyniosły działania kontrolo – prewencyjne przeprowadzane przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego, W I kwartale 2016 roku funkcjonariusze słupskiej drogówki przeprowadzili wiele akcji ukierunkowanych na kontrole prędkości, stanu trzeźwości kierujących, sposobu przewożenia pasażerów oraz zwalczanie agresywnych zachowań na drodze. Celem prowadzonych działań było również zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie kierującym, że piesi i rowerzyści również są uczestnikami ruchu drogowego.
Zaangażowanie policjantów przynosi wymierne efekty. W I kwartale 2016 roku w odniesieniu do analogicznego roku 2015 na naszych drogach widoczny jest spadek wypadków drogowych z 44 na 33. Podobna, chociaż nieznaczna,jest tendencja kształtująca się w kategorii kolizji drogowych, których jest mniej niż rok temu (588 do 578. Jeśli chodzi o sprawców, którzy spowodowali wypadek drogowy pod wpływem alkoholu to w tej kategorii zauważalny też jest spadek- rok do roku o 25 procent.
Nie należy w tym podsumowaniu zapominać o policjantach z pionu kryminalnego czy Wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Oni również mają istotny wpływ na tworzenie poczucia bezpieczeństwa. W prawdzie nie są tak widoczni jak funkcjonariusze umundurowani, jednak ich rozpoznanie środowisk przestępczych ma tu zasadnicze znaczenie dla późniejszego procesu karnego i postawienia ewentualnych przestępców przed sądem. Na bieżąco realizowane są sprawy narkotykowe, czy likwidowanie nielegalnych przetwórni tytoniu.