Wiadomości

Mieszkańcy Ustki nie dali się oszukać przestępcom metodą „na wnuczka”

Data publikacji 12.01.2017

W środkach masowego przekazu możemy znaleźć informacje o kradzieżach dokonywanych na osobach starszych. Różnią się metody: na wnuczka, na funkcjonariusza Policji itp., ale cel sprawców jest jeden–oszukać ofiary i ukraść oszczędności nierzadko całego życia. Wczoraj Policjanci ze Słupska i Ustki otrzymali kilka zgłoszeń gdzie sprawcy w rozmowie telefonicznej próbowali wyłudzić pieniądze od osób starszych. Dzięki czujności poszkodowanych osób, które zorientowały się że mają do czynienia z oszustami, nie doszło do przekazania pieniędzy. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę

Wczoraj do dyżurnego KMP w Słupsku oraz Komisariatu Policji w Ustce dzwonili mieszkańcy Ustki, którzy jak twierdzili nie dali się oszukać przez „ fałszywych wnuczków, fałszywych funkcjonariuszy lub członków rodziny”. Sprawcy każdorazowo byli natarczywi i próbowali wywierać presję na swoich rozmówcach. Naciskali aby ci przekazali pieniądze wskazanej nieznanej osobie, która za chwilę miała się po nie zgłosić. Dzwoniący poszkodowani, w rozmowie z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Słupsku wyraźnie wskazywali;. że nie dali się oszukać dzięki swojej czujności oraz tego, że coraz więcej w środkach masowego przekazu mówi się o sposobach działania przestępców. To wyczulenie na „ fałszywych wnuczków” powoduje, że w rodzinach, wśród znajomych - w domach często rozmawia się na temat jak nie stać się ofiarą działania przestępców. Poszkodowani wskazywali na dużą rolę policyjnych informacji w mediach i faktyczną pracę funkcjonariuszy w walce z tego typu przestępczością. W rozmowie z dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Słupsku byli wyraźnie dumni ze swojego zachowania, a najbardziej z tego że jak kilku z nich twierdziło „ dzięki swojej wiedzy otrzymanej dzięki komunikatom także Policji, byli w stanie zdemaskować przestępców nie dając się oszukać.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W tym momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon np. za policjanta – zakończmy rozmowę W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 997, 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.”

Powrót na górę strony