Wiadomości

Policjanci przekazali do muzeum pistolety Vis i Mauser

Data publikacji 13.10.2017

Komendant Miejski Policji w Słupsku insp. Andrzej Szaniawski, uroczyście przekazał do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku dwa pochodzące z okresu II wojny światowej pistolety VIS WZ - 35 oraz Mauser. Dzięki staraniom min. Fundacji Indygo, Stowarzyszenia Eksploracyjno - Historycznego "Gryf" oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Słupskiej, pistolety te będą eksponatami muzealnymi na Zamku Książąt Pomorskich.

Pistolety pochodzą z okresu II wojny światowej. Zostały znalezione kilka miesięcy temu podczas remontu dwóch domów pochodzących z okresu przedwojennego. Jak trafiły do Słupska i kto był ich właścicielem? To pytanie od stycznia 2017 roku zajmowało śledczych z Komisariatu I Policji w Słupsku, którzy w tej sprawie zabezpieczyli broń oraz prowadzili dochodzenie. Podczas realizacji tej sprawy zasięgnięto opinii biegłego z zakresu broni i amunicji. Potwierdził on, iż pistolety te są nadal sprawne technicznie i są bronią palną w myśl Ustawy o broni i amunicji. Jednym z kluczowych pytań w trakcie realizacji tej "historycznej" sprawy było odpowiedzenie na pytanie kto był posiadaczem i użytkownikiem zabezpieczonej broni. To pytanie " procesowo" jak na razie pozostanie bez odpowiedzi choć przypuszczenia śledczych wskazują, iż właścicielami tej broni mogli być pierwsi osadnicy, którzy zamieszkiwali Słupsk po 1945 roku. - Oczywiście broń została sprawdzona. Nie była używana do popełniania przestępstw. Oba egzemplarze są sprawne, to roczniki produkcji 1939. Do tego jest amunicja pięć sztuk do Visa i dziesięć do Mausera. Jako mieszkaniec Słupska i lokalny patriota nie wyobrażam sobie innego rozwiązania niż przekazanie broni do muzeum. Cieszę się, że udało się to zrobić - odpowiadał na liczne pytania dziennikarzy Komendant Miejski Policji w Słupsku inspektor Andrzej Szaniawski.

Dyrektor słupskiego muzeum, pani Marzenna Mazur przyjmując od Policjantów pistolety do swojej placówki podkreśliła, iż broń ta pozostanie w Słupsku dzięki zabiegom Policji oraz staraniom min. Fundacji Indygo, Stowarzyszenia Eksploracyjno - Historycznego "Gryf" oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Słupskiej.

  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
Powrót na górę strony