Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie słupskim
Policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku, podsumowali kolejny rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tylko w 2018 roku użytkownicy tego "narzędzia" wskazali ponad 1000 miejsc w których ich zdaniem doszło do zaistnienia różnego rodzaju nieprawidłowości. Każdy z tych sygnałów został przez funkcjonariuszy sprawdzony. Od początku funkcjonowania KMZB policjanci potwierdzili blisko 2 tysiące zgłoszeń.
Od początku uruchomienia tego narzędzia zapewnia ono mieszkańcom łatwiejszy kontakt z Policją. Akty wandalizmu, miejsca grupowania się małoletnich, niszczenie zieleni, nieprawidłowe parkowanie lub oznakowanie drogi, używanie środków odurzających czy spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym to tylko część zagrożeń jakie można zgłaszać Policji za pośrednictwem Mapy. Od samego początku funkcjonowania KMZB - do dzisiaj na terenie powiatu słupskiego funkcjonariusze odnotowali 3627 zgłoszeń. Ponad połowa tych zgłoszeń bo 51,48 % zostało przez funkcjonariuszy potwierdzone ( w 2018 prawie 600). Część z tych zgłoszeń i informacji zostało przekazane do innych instytucji posiadających także kompetencje w tych sprawach (Zarząd Infrastruktury Miejskiej Słupsk, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, administracje osiedli itp.). Blisko 400 z nich, w wyniku zdecydowanych działań policjantów zostało wyeliminowane. Jak analizują funkcjonariusze do najczęstszych zgłaszanych zagrożeń należą: spożywanie alkoholu- 23,41% zgłoszeń, przekraczanie dozwolonej prędkości, ponad 23% zgłoszeń oraz nieprawidłowe parkowanie 22,3 %. Dane te pokazują jak ważne w ujęciu społecznym jest partycypowanie społeczności lokalnej w bezpieczeństwie.
Funkcjonariusze za każdym razem otrzymując sygnał sprawdzali zgłoszenia Kwestie nieprawidłowego parkowania funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego wielokrotnie omawiali również na spotkaniach - debatach społecznych , czy na antenie radiowej w środkach masowego przekazu. Policjanci rozmawiali z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, na terenie których zostały naniesione sygnały. Policjanci na przestrzeni funkcjonowania KMZB odnotowali również sygnały mieszkańców o miejscach publicznych gdzie zauważono spożywanie alkoholu przez innych obywateli. Za każdym razem wiązało się to ze zdecydowaną reakcją policjantów. Wszystkie potwierdzone miejsca na skutek tego zostały objęte częstszymi kontrolami przez funkcjonariuszy, a sprawcy wykroczeń na bieżąco są rozliczani.
Jedną z kategorii, którą można nanieść na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa jest także "bezdomność". W 2018 roku funkcjonariusze odnotowali kilkanaście takich sygnałów. Każde tego typu zgłoszenie zostało przez policjantów bardzo dokładnie sprawdzone. Za każdym razem, kiedy mundurowi potwierdzali zgłoszenie, rozmawiali z osobą bezdomną i przekazywali jej informacje na temat miejsc, w których może otrzymać ciepły posiłek lub znaleźć schronienie. . Informacje o osobach bezdomnych, czy miejscach gdzie mogą przebywać, funkcjonariusze przekazywali także do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupsku. Wynikiem tej dobrej współpracy pomiędzy Policją, a Mopr są organizowane cyklicznie - wspólne działania mające na celu udzielenie w okresie jesienno-zimowym pomocy tym, którzy są najbardziej zagrożeni z powodu niskich temperatur. Zdarzały się sytuacje gdzie funkcjonariusze pomagali w dotarciu bezdomnym do ogrzewalni lub innej placówki, w której otrzymywały pomoc.
Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Pamiętajmy jednak, że Mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe.