Wiadomości

Pomagajmy bezdomnym przetrwać zimę

Data publikacji 25.01.2019

Policjanci ze Słupska wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy w Rodzinie i Strażą Miejską przeprowadzili działania, w trakcie których sprawdzali miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Celem akcji było uchronienie tych osób przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami m.in. wychłodzeniem organizmu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się przypadki zgonów osób, wśród których są bezdomni. Najczęściej ich przyczyną okazuje się wyziębienie organizmu spowodowane niską temperaturą. Co prawda nie brakuje instytucji świadczących pomoc, jednak skorzystanie z ich oferty nie zawsze spotyka się z akceptacją tych do których jest kierowana.

Policjanci, poza wypełnianiem swoich codziennych obowiązków, w obliczu zbliżającej się aury zimowej zwracają szczególną uwagę na bezdomnych i najbiedniejszych. To właśnie z myślą o nich funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Słupsku przeprowadzili wczoraj działania, w trakcie których sprawdzali miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Celem akcji jest uchronienie tych osób przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami min. wychłodzeniem organizmu. Policjanci wsparci pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku oraz Straży Miejskiej odwiedzali pustostany, ogródki działkowe i kanały ciepłownicze na osiedlach. To najczęściej w tych miejscach schronienia przed chłodem szukają bezdomni. Wśród nich można spotkać także osoby będące pod wpływem alkoholu. W kilku z tych miejsc policjanci zastali osoby, którym przekazano informacje dotyczące możliwości skorzystania z oferty słupskich noclegowni i ogrzewalni.

Dużym niebezpieczeństwem jest także wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy - człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Zwracamy się z apelem aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

Powrót na górę strony