Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - podsumowanie połowy wakacji
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Z rozwiązania tego na terenie powiatu słupskiego można korzystać już od dwóch lat, a słupscy funkcjonariusze sprawdzili, o jakich zagrożeniach informowali ich mieszkańcy od początku tegorocznych wakacji.
Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu słupskiego mogą łatwo i anonimowo zgłosić niepokojące i uciążliwe sytuacje w swoim otoczeniu. Za pośrednictwem tej aplikacji obywatele mogą poinformować służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo m.in. o miejscach zakłócania porządku, spożywania alkoholu, nieprawidłowego parkowania i oznakowania, a także złej organizacji ruchu drogowego.
W wyniku działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu słupskiego od 20 czerwca 2019 roku zarejestrowano 157 zgłoszeń, z których potwierdzono 56. Funkcjonariusze odnotowali najwięcej zgłoszeń w zakresie spożywania alkoholu w miejscu publicznym - 59, grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją - 8, dzikich wysypisk śmieci - 6, a także używania środków odurzających – 5. Do słupskich policjantów wpływały również zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w ruchu drogowym. Polegały one głównie na przekraczaniu dozwolonej prędkości – 23, nieprawidłowym parkowaniu – 20 oraz złej organizacji ruchu – 6.
Po każdym zgłoszeniu w aplikacji następuje jego weryfikacja przez funkcjonariuszy. Dzięki takiemu współdziałaniu możliwa jest realna pomoc w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowego oznakowania drogi policjanci występują do jej zarządcy, aby usunął nieprawidłowości w tym miejscu. Należy jednak pamiętać, że mapa jest narzędziem pomocniczym, a w sprawach pilnych, gdy występuje zagrożenie życia lub zdrowia zawsze należy dzwonić pod nr 112.