Podsumowanie działania KMZB w minionym półroczu
Policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku podsumowali kolejny okres funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku roku użytkownicy tego narzędzia wskazali ponad 600 miejsc, w których ich zdaniem doszło do zaistnienia różnego rodzaju nieprawidłowości. Funkcjonariusze sprawdzili każdy sygnał, a potwierdzone zgłoszenia eliminowali i nadal je zwalczają.
639 zgłoszeń na KMZB od początku tego roku, 225 potwierdzonych zgłoszeń -to dane pokazujące, że mieszkańcy powiatu słupskiego w minionym półroczu korzystali z możliwości komunikacji z policją za pomocą Internetu, a funkcjonariusze sprawdzali i reagowali na występujące zagrożenia. Od 1 stycznia br. do 30 czerwca br. słupscy policjanci odnotowali ponad 600 zgłoszeń, w których użytkownicy narzędzia zgłaszali różne nieprawidłowości. 35% zgłoszeń okazało się potwierdzonych i w większości przypadków zostały one wyeliminowane.
Akty wandalizmu, miejsca grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie, przekroczenie dozwolonej prędkości i spożywanie alkoholu – to sygnały, jakie za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przekazywali mieszkańcy. Zdecydowana reakcja funkcjonariuszy doprowadziła do potwierdzenia i wyeliminowania blisko 150 zgłoszeń. Pozostałe podlegają stałym kontrolom i sprawdzeniom.
Funkcjonariusze za każdym razem otrzymując sygnał, zwracali uwagę na zgłaszane problemy i sprawdzali zgłoszenia. Kwestie nieprawidłowego parkowania funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego wielokrotnie omawiali również w środkach masowego przekazu. Wszystkie potwierdzone miejsca występowania zagrożeń zostały objęte częstszymi kontrolami przez funkcjonariuszy, a sprawcy wykroczeń ponosili konsekwencje prawne. Wszystko po to, by stale wzrastało poczucie bezpieczeństwa w regionie. Działania funkcjonariuszy mają na celu zmniejszenie oraz wyeliminowanie sytuacji budzących w społeczeństwie obawę o ich bezpieczeństwo.
Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Pamiętajmy jednak, że mapa nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby! W tego typu przypadkach należy dzwonić na numery alarmowe. Policjanci proszą również o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję Policji.