Debata o bezpieczeństwie w Słupsku
W Auli Akademii Pomorskiej przy ul. Arciszewskiego odbyła się debata społeczna połączona z prezentacją wyników projektu badawczego dotyczącego "Poczucia bezpieczeństwa publicznego i oceny działań Policji w percepcji mieszkańców Słupska". W środowej debacie udział wzięli mieszkańcy Słupska, przedstawiciele władz miasta oraz Policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku. Obecny był także zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Krzysztof Zgłobicki.
Kształtowanie bezpieczeństwa w społeczności lokalnej jest zadaniem wszystkich instytucji, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Dlatego badania nad bezpieczeństwem w Słupsku inspirują wiele podmiotów do działań podwyższających jakość życia społecznego - tymi słowami rozpoczął wczorajszą debatę autor książki dr Marek Stefański - wykładowca i kierownik zrealizowanego projektu badawczego. - dlatego po raz kolejny zostały podjęte badania dotyczące "Poczucia bezpieczeństwa publicznego i oceny działań Policji w percepcji mieszkańców Słupska" - kontynuował.
Projekt ten był już realizowany w latach 2006, 2007 i 2008. Partnerami tych badań są Komenda Miejska Policji w Słupsku, której ówczesny Komendant insp. Krzysztof Zgłobicki wspólnie z Akademią Pomorską i dr Markiem Stefańskim zainicjowali projekt. Przy realizacji badań zaangażowano Stowarzyszenie Bezpieczny Region Słupski oraz Urząd Miasta w Słupsku.
Wyjątkowość tych badań polega na tym, że ich wyniki każdorazowo analizowane są przez specjalny zespół powołany przez Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku. Skutkuje to konkretnymi zmianami w służbie słupskich policjantów , dyżurnego, dzielnicowych i ruchu drogowego, a wyniki badań wpływają na dyslokację służby policjantów.
Środowa debata rozpoczęła się prezentacją wyników zrealizowanych badań. Słupszczanie sygnalizowali obawy wobec czynników o charakterze zachowań chuligańskich, kradzieżach i rozbojach. Jak w podsumowaniu podkreślił autor publikacji dr Marek Stefański, mieszkańcy Słupska dobrze jednak oceniają swoje poczucie bezpieczeństwa. Mimo, iż po zmierzchu dla słupszczan jest ono nieznacznie niższe, to we wszystkich rejonach miasta, więcej niż 50% respondentów określa je jako zdecydowanie wysokie lub raczej wysokie. Na tle ogólnopolskich badań opinii społecznej( www.cbos.pl, www.obop.pl ) mieszkańcy słupska czują się bardziej bezpieczni niż ogół mieszkańców kraju.
Kolejnym punktem tuż po prezentacji wyników badań była dyskusja na temat poczucia bezpieczeństwa słupszczan. Moderatorzy prowadząc spotkanie tonowali nastroje, czasem burzliwej dyskusji. Przekazywali głos publiczności, wśród której byli mieszkańcy Słupska, studenci , wykładowcy oraz zaproszeni goście.
Na koniec debaty głos zabrał zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. Krzysztof Zgłobicki, który podkreślił rolę Policji w budowaniu społeczeństwa lokalnego. Komendant zaznaczył jak ważnym, za każdym razem jest dyskusja Policji ze społeczeństwem. Oparł się w tym twierdzeniu na zaprezentowanych wcześniej wynikach kolejnych już, czwartych badań nad poczuciem bezpieczeństwa publicznego i oceny działań Policji.
Środową debatę zamknął dr Stanisław Kozdrowski - Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku. Podkreślił, że wyniki badań wskazują, że większej aktywności i odpowiedzialności w budowaniu państwa obywatelskiego należy oczekiwać od samych mieszkańców. Respondenci jak kontynuował kierownik, pozytywnie oceniają pracę słupskich funkcjonariuszy jednak jak wynika z przedstawionych badań, współpraca policji z mieszkańcami Słupska wymaga większego zaangażowania tak ze strony policji, jak i mieszkańców społeczności lokalnych. W słowach konkluzji wykazał, że Policja, sama bez wsparcia społecznego nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi problemami związanymi z przestępczością.
Wyniki IV edycji badań "Poczucia bezpieczeństwa publicznego i oceny działań Policji w percepcji mieszkańców Słupska".
Pliki do pobrania
-
Plik
2.32 MB